Nahoru
úvod / informace / slovník pojmů / DOT

DOT

Pneumatika vám o sobě poví mnohé. I to, jak je stará. Stačí se jen dobře podívat na její bočnici. A hledejte DOT kód.

Dot kódy (stáří pneumatiky)

Kupujete nové pneu? A bojíte se, že naletíte a koupíte staré gumy? Nebojte se. Je tady DOT (Date of Trade) kód. U nás na eshopu nakupujete pneumatiky standardně do dvou let stáří jako novou pneumatiku. Není li tak, je stáří pneumatiky označeno v názvu pneu že se jedná o starší výprodejový typ.

Kde je DOT?
DOT kód pneumatiky najdete na její bočnici – a stejnými písmeny také označen. Obsahuje řadu dat. Pro zajímavost, první dva znaky identifikují výrobce. Ovšem nejdůležitější  jsou jeho poslední čtyři čísla. Ta totiž prozrazují datum výroby. První dvojice čísel určují týden, druhé dvě rok.  A to je to, oč tu běží především.

Důležité? Ano i ne.
Po jak staré pneumatice tedy sáhnout? Jen po té nejčerstvější? Není to zcela nutné.  Jak víme z vlastní zkušenosti, pneumatiky jsou zbožím sezónním. Jejich výroba probíhá proto s předstihem. A pokud jsou skladovány v temnu a suchu, nepodléhají stárnutí až po dobu pěti let. Třeba Michelin ve svém známém traktátu  o stárnutí pneumatik dokonce uvádí, že rok skladování tak nějak odpovídá pouhým třem týdnům používání… A další známý výrobce, Continental, se zase dušuje, že i tři roky staré pneumatiky jsou naprosto bezpečné.