Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
100x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Kamera za oknem automobilu?

Proč vlastně mít kameru v autě? Tak třeba proto, že si chcete natočit vlastní jízdu. A potom se ze záznamu poučit z vlastních chyb při řízení. Nebo, a to nejčastěji, pro případ kolize nebo dokonce nehody. Už proto, že likvidace případné pojistné události by mohla být snazší.

Když stojí slovo proti slovu

Ale kamery si do automobilů instaluje stále víc motoristů i jako ochranu proti takzvaným „vybržďovačům“. Protože třeba právě „vybržďování“ vlastně nijak jinak neprokážete. Navíc v jakémkoli sporu o vině, kde bude stát jen slovo proti slovu, vnese jasno bezpochyby jedině kamerový záznam.

Kamery jsou povoleny

Řekněme rovnou, že kamery v autech u nás povoleny jsou. Stejně jako v řadě dalších evropských zemí. Ovšem současně připomeňme, že nahrávání jiných účastníků silničního provozu reguluje nařízení Evropské unie o ochraně osobních dat občanů (GDPR - General Data Protection Regulation). A také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vydal stanovisko, ve kterém pořizování a využívání záznamů z kamer v České republice dává do souladu jak s GDPR, tak s naší legislativou, konkrétně se Zákonem o ochraně osobních údajů. Záznamy z palubní kamery pořízené například při dopravní nehodě můžete tedy poskytnout jedině policii, pojišťovně, a případně si je může vyžádat soud.  

Na internet raději ne

Z toho také vyplývá, že je můžete používat jen pro vlastní potřebu, a nikoli zveřejňovat na internetu. A když přesto neodoláte, a záběry umístíte třeba na Youtube, což se beztak hojně děje, důsledně dbejte na to, aby na nich nebyly vidět například „espézetky.“ A už vůbec ne nějak rozpoznatelné obličeje účastníků, které by mohly vést k jejich identifikaci. V opačném případě totiž natáčená osoba může právem označit takový záznam za nelegálně pořízený, a obvinit vás ze zneužití osobních dat. A hned vám hrozí pokuta v řádu tisíců korun.

A co jinde v Evropě?

I v zahraničí s kamerami v autech raději opatrně. U našich sousedů na Slovensku nebo v Německu lze sice kameru používat za podobných podmínek jako u nás. A v Rakousku kameru mít můžete, ne však pevně zabudovanou. Ale třeba Dánsko jejich používání zakazuje, stejně jako Portugalsko, Švýcarsko nebo Lucembursko. Nakonec i BESIP poukazuje na některá přísná pravidla pro pořizování záběrů v zahraničí, kde se místní úřady často nekompromisně odvolávají na vlastní zákony o ochraně osobních dat. A to může být pro neznalé poměrů docela nepříjemné.

05.03.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

Špičková gastronomie s vůní pneumatik

Michelin nejsou jen pneumatiky. I Michelin Guide je světovým fenoménem. Přes gastronomii.
Celý článek

STK pod kontrolou

Loňská novela silničního zákona. Stáčení tachometrů za půl milionu. A STK ztrácejí monopol.
Celý článek

Čerstvé přírůstky mezi automobilovými pneumatikami

Ford Focus Active dostává pneumatiky od Hankooku již z výroby, další model se představuje právě teď.
Celý článek

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Michelin má dřevěné pneumatiky. Blíží se konec přezouvání? Možná za dvacet let...
Celý článek
Zpět na výpis