Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
136x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Bodový systém v připomínkovém řízení

Bude skutečně jednodušší?

Od roku 2006, kdy byl u nás zaveden bodový systém, nedošlo v něm prakticky k žádným změnám. Navíc se ukázalo, že je i příliš komplikovaný. Ministerstvo dopravy ČR proto předalo do připomínkového řízení návrh jeho změn. V novele zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Tři sazby, pevně dané pokuty

Obecně vzato, ministerstvo by chtělo systém především zjednodušit na tři sazby, tedy s udělováním bodů v rozmezí 0, 4 a 6, více se zaměřit na takové prohřešky na silnicích, které často končívají tragicky. A současně zavést pevně dané blokové pokuty, které by policisté mohli ukládat na místě.

Konkrétně třeba za zakázaný vjezd na železniční přejezd, překročení rychlosti o 50 kilometrů za hodinu, nebo za projetí křižovatky na červenou. Nově by to mělo stát rovných 5 000 korun na místě, plus šest bodů. Za držení telefonu v ruce při řízení, nebo za nedodržení bezpečné vzdálenosti, potom policisté budou moci na místě ukládat pokutu 2 500 korun, a řidič dostane čtyři body. Nepoužití bezpečnostních pásů, autosedačky, a třeba i jízda na motocyklu bez přilby, přijde nově na 1 500 korun. A čtyři body k tomu.

Vyšší i nižší

Návrh přináší razantní zpřísňování pokut, na druhou stranu, v případě takzvaných bagatelních, méně závažných přestupků, navrhuje ministerstvo dopravy pokuty naopak snížit. Například za překročení rychlosti o 10 kilometrů za hodinu snižuje sazbu ze dvou bodů na nulu. Nižší mají být i pokuty za špatné parkování, jízda bez dokladů, nebo se zhasnutými světly. Zde ministerstvo dává policistům větší prostor. Mohli by sice udělovat blokové pokuty až do výše 1 500 korun, ovšem také neudělit žádnou. A na přestupek řidiče pouze upozornit, případně vše řešit domluvou. V současnosti může policista u bagatelních přestupků na místě uložit až dvoutisícovou pokutu.

Dvakrát na dost

Ve hře je také uplatnění principu „Dvakrát a dost!“. V případě, že se řidič dopustí závažného přestupku dvakrát, přijde o řidičský průkaz a rok si nezajezdí. Podle novely by se také nově mohli řidiči dozvědět o uložených bodech okamžitě, i textovou zprávou na mobil, v úvahu připadají řidičské průkazy zkoušku a podobně.

S navrhovanými změnami bodového systému se můžete seznámit na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR, včetně přehledných tabulek, analýz a podrobného zdůvodnění. Je to celkem zajímavé čtení. Především o nás, řidičích.

Tabulka: Ministerstvo dopravy ČR

04.03.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

Špičková gastronomie s vůní pneumatik

Michelin nejsou jen pneumatiky. I Michelin Guide je světovým fenoménem. Přes gastronomii.
Celý článek

STK pod kontrolou

Loňská novela silničního zákona. Stáčení tachometrů za půl milionu. A STK ztrácejí monopol.
Celý článek

Čerstvé přírůstky mezi automobilovými pneumatikami

Ford Focus Active dostává pneumatiky od Hankooku již z výroby, další model se představuje právě teď.
Celý článek

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Michelin má dřevěné pneumatiky. Blíží se konec přezouvání? Možná za dvacet let...
Celý článek
Zpět na výpis