Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Moto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
156x
Článek zobrazen:
4x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Je jízda na motorce zdravá?

Ano - odbourává stres a bystří smysly

Co se vlastně opravdu děje s motorkáři při jízdě? V tomto případě nejde o jejich subjektivní prožitky, které vysvětlují třeba slovy: „Skvělý pocit.“  Jde především o to, co se děje v jejich mozku.

Co se děje v mozku?

A tak, když chtěla Heather Malenshek, Senior Vice President Marketing & Brand, společnosti Harley-Davidson Motor Company, vědecky popsat, co zažívají už více než sto let jezdci v sedlech motocyklů právě této značky, obrátila se na specialisty z Kalifornské univerzity (University of California) v Los Angeles.

Nakonec proč ne? „Využíváme nejnovější technologie, díky kterým se chceme postupně přesunout od výroby výhradně exkluzivních motocyklů i k dalším segmentům. Proto využití i našich technologií k prozkoumání vlivu vlastní jízdy na jezdce, smysl určitě má,“ vysvětluje Heather Malenshek, rodačka ze Skotska, a také pyšná majitelka motocyklů Fat Boy, CVO Road Glide a Ultra Tri Glide. Před H-D působila například u společností British Airways, Jeep, BFGoodrich, Anheuser-Busch InBev, Qantas Airways, nebo Skittles a Milky Way.

Jen samá pozitiva

Do výzkumu se zapojil vědecký tým pod vedením odborně i mediálně velmi zdatného dr. Dona Vaughna. A výsledek? Obecně vzato - jízda na motocyklu významně odbourává stres, a má velmi srovnatelné účinky jako třeba kondiční cvičení, nebo i meditace. Spolehlivě to prokázalo měření mozkové aktivity, tepové frekvence, hladiny adrenalinu a dalších údajů na mobilním přístroji EEG u celkem padesáti motorkářů-dobrovolníků, po dvaadvacetiminutové testovací jízdě. Po ní se jim bezmála o třetinu snížilo množství hormonálních biomarkerů indikujících stres, naopak o 11 procent se jezdcům zvýšil tep, a o 27 procent hladina adrenalinu v krvi. A k tomu všemu se jezdcům při jízdě na motorce navíc zaktivovaly všechny smysly, k čemuž při srovnávací jízdě v automobilu vůbec nedošlo.

Fascinující výzkum

„Donedávna neexistovala technologie, která by umožňovala zaznamenávat vliv různých aktivit, jakou je třeba jízda na motocyklu, na tak úžasně složitý orgán - lidský mozek. Proto bylo skutečně fascinující sledovat a zkoumat, jakou má jízda dopad na fyzický a psychický stav řidičů,“ dodává Don Vaughn, jako významný americký neurolog i futurista, a výtečný, neunavný popularizátor vědy ve světě, absolvent univerzity ve Stanfordu.

Jeho výzkumy mají za cíl objasňovat neurální mechanismy vědomí a vnímání pomocí například strojového učení. „Objevuji a charakterizuji znalosti skryté v datech“, říká prostě. Don prezentoval své poznatky o empatii a neuroplasticitě třeba v diskusích TEDx pod názvem „Neurohacking: Znovu připojte svůj mozek,“ nebo ve Společnosti pro neurovědy a DARPA Network Narrative.

 

26.02.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

Špičková gastronomie s vůní pneumatik

Michelin nejsou jen pneumatiky. I Michelin Guide je světovým fenoménem. Přes gastronomii.
Celý článek

STK pod kontrolou

Loňská novela silničního zákona. Stáčení tachometrů za půl milionu. A STK ztrácejí monopol.
Celý článek

Čerstvé přírůstky mezi automobilovými pneumatikami

Ford Focus Active dostává pneumatiky od Hankooku již z výroby, další model se představuje právě teď.
Celý článek

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Michelin má dřevěné pneumatiky. Blíží se konec přezouvání? Možná za dvacet let...
Celý článek
Zpět na výpis