Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
256x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Motorové oleje

Jak často měníte olej ve svém automobilu? Pokud si už ani nevzpomínáte, bude u vás asi něco špatně. Výměnu oleje byste totiž rozhodně podceňovat neměli. Protože vám může hrozit, kromě sníženého výkonu a vyšší spotřeby paliva, i zadření motoru.

Kdy olej měnit?

Odborníci obecně doporučují měnit olej častěji, než uvádějí někteří výrobci. Což platí především pro ojeté vozy. Takže udávají-li, že čas na výměnu nastává třeba po ujetí 20 tisíc kilometrů, je radno tento interval zkrátit zhruba na polovinu. Nebo olej měnit jednou ročně. Pro jistotu.

Na životnost oleje v benzinových i dieselových motorech má totiž vliv hned celá řada okolností. Víme, že olej ztrácí mazací schopnosti pomaleji u automobilů zdolávajících převážně dlouhé trasy, než u těch, které jezdí jen po městě. Na interval výměny má ovšem nemalý vliv i konkrétní model vašeho automobilu, váš řidičský styl, typ převodového ústrojí, tankované palivo a podobně. Často velkou roli hraje i skutečnost, jak důkladná byla samotná výměna oleje v servisu, aby se starý olej nemíchal ve větší míře s novým. A zda byl současně vyměněn i olejový filtr. Starý, degradovaný olej například nezdravě přispívá, u benzinových motorů s přímým vstřikem, k rychlejší tvorbě karbonových usazenin. A u turbodieselů třeba zase dochází k poruchám EGR ventilů, protože se také příliš zanášejí karbonem.

Jaký olej ale vybrat?

Nejlépe uděláte, když při výběru oleje budete mít na paměti zejména doporučení výrobců. A také si vzpomeňte na to, jaké máte zkušenosti s motorem vašeho vozu. Přesto, podle znalců, rozhoduje o kvalitě motorového oleje jen a jen jeho výkonová specifikace. Nikoli tedy třeba jeho viskozita, ani zdali jde o syntetický či minerální. A už vůbec ne, ze které země výrobek pochází.  Navíc odborník na slovo vzatý, Ing. Jaroslav Černý CSc., z Ústavu technologie ropy a petrochemie VŠCHT Praha, stále upozorňuje: „Kvalita oleje nemá vliv na jeho výměnný interval. Ten určuje výrobce motoru a současně určí minimální přípustnou kvalitu motorového oleje. Vyšší výkonová specifikace neprodlouží výměnný interval oleje. Výměnný interval je dán konstrukcí motoru, a ne kvalitou oleje.“

Hladinu měřte

Hlavně nezapomínejte na pravidelnou kontrolu hladiny oleje. A raději bezvýhradně nevěřte pouze elektronickým čidlům. Nízká hladina oleje by také mohla znamenat pro váš motor konečnou.

02.02.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

Letní pneumatiky Nokian

Finský výrobce pneumatik ušil evropským řidičům letní gumy přímo na míru. Budou stát za to!
Celý článek

Alkohol za volantem, nehody, policejní kontroly

Velikonoční svátky a prodloužený víkend. Krásná představa. Tak si ji zbytečně nezničte!
Celý článek

Autoshow Praha 2019 tentokrát v Letňanech

Bylo se na co dívat! Největší výstava automobilů u nás v novém formátu nezklamala.
Celý článek

Pneumatiky Triangle s trojitou zárukou

Vybírat z široké nabídky pneu Triangle může být docela fuška. Pro někoho ale trefa přímo do černého!
Celý článek
Zpět na výpis