Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
227x
Článek zobrazen:
Články

Alkohol, volant a řidiči

Alkohol za volantem ano nebo ne? V našich končinách platí takzvaná nulová tolerance, a tak se čas od času ozývají hlasy volající po změně. Prý už dávno nazrála doba pro to, abychom u nás také určité množství alkoholu za volantem povolili. Jako jinde v civilizované Evropě.

Neúprosné statistiky

Statistiky ale hovoří neúprosně. Den co den způsobí alkohol za volantem více než desítku nehod. V roce 2017 například Policie ČR evidovala přes čtyři tisíce nehod řidičů pod vlivem alkoholu, a o život při nich přišlo téměř padesát lidí.

Kromě toho, národní konference s názvem „Alkohol a tabák v ČR 2018“ zveřejnila v loni v listopadu některá aktuální data z výroční drogové zprávy za rok 2017. A ukázalo se, že přibližně 900 tisíc dospělých už pluje v pásmu vysokého rizika vzniku problémů spojených s alkoholem. A každodenních konzumentů alkoholu máme u nás přibližně 600 tisíc, a asi 100 tisíc z nich si dopřávají den co den dokonce nadměrné dávky. Kolik je mezi nimi motoristů sice přesně nevíme, ale při takovém množství jich zřejmě nebude málo.

Trestný čin a přestupek

Za řízení v opilosti do jednoho promile se provinění považuje za přestupek, nad danou hranici pak za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

  • Alkohol do 0,3 ‰, přestupek, bez bodů, pokuta do 20 000 Kč, zákaz řízení 6 měsíců až 1 rok
  • Alkohol 0,3 až 1 ‰, přestupek, 7 bodů, pokuta do 50 000 Kč, zákaz řízení 1 až 2 roky
  • Alkohol nad 1 ‰, trestný čin, 7 bodů, trest odnětí svobody až na 1 rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti

Zdroj: Trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.); Zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu

Kam kráčíš, Evropo?

Většina evropských zemí skutečně jisté promile alkoholu za volantem toleruje. Česká republika je ale s nulovou tolerancí, spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem, výjimkou. V Evropě je celkem běžný limit 0,5 promile, ovšem třeba na Maltě nebo ve Velké Británii, tolerují až 0,8 promile.

Tolerance nulová?

Nulová tolerance je nulová tolerance. Když ale v Česku nadýcháte při silniční kontrole 0,24 promile a méně, což se běžně stává, pod vlivem alkoholu byste být přesto neměli. Policisté mají od celkově naměřené hodnoty odečíst právě hodnotu 0,24 promile, jako možnou chybu přístroje.  Pokud to nebudou chtít akceptovat, je nezbytné trvat na odběru krve u lékaře, protože jen tak lze chybnou orientační dechovou zkoušku jednoznačně vyvrátit. A když nadýcháte i víc, přestože jste nic nepili, také požadujte lékařské vyšetření. Jen to spolehlivě prokáže, že žádný alkohol v krvi nemáte. A také dávejte, mimo jiné, dobrý pozor na to, co policistům při kontrole říkáte…

Zkoušku neodmítejte

Zkoušce na alkohol jste povinni, na výslovnou výzvu policisty, vyhovět. Jak dechové orientační, tak odborné lékařské. A pokud dechovou zkoušku nebo lékařské vyšetření odmítnete, můžete za to dostat pokutu od 25 000 do 50 000 korun, a k tomu vyfasovat zákaz řízení na 1 až 2 roky. Můžete ovšem nesouhlasit se způsobem provedení orientační dechové zkoušky. I když je v tomto případě třeba dodat, že od roku 2009 je dechová zkouška provedená „analyzátorem dechu splňujícím další podmínky“, jako třeba značky Dräger, považována za dostačující, a její výsledky se berou jako důkaz. Odborné lékařské vyšetření tak nemusí proběhnout. Pokud vám ovšem dal policista dýchnout do klasické trubičky, i nadále platí povinnost podrobit se i lékařskému vyšetření.

31.01.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

Alkohol za volantem, nehody, policejní kontroly

Velikonoční svátky a prodloužený víkend. Krásná představa. Tak si ji zbytečně nezničte!
Celý článek

Autoshow Praha 2019 tentokrát v Letňanech

Bylo se na co dívat! Největší výstava automobilů u nás v novém formátu nezklamala.
Celý článek

Pneumatiky Triangle s trojitou zárukou

Vybírat z široké nabídky pneu Triangle může být docela fuška. Pro někoho ale trefa přímo do černého!
Celý článek

Alu kola pro váš automobil

Nevtíravou krásu a tu pravou eleganci dodají vašemu vozu jen stylové Alu disky. Tomu věřte!
Celý článek
Zpět na výpis