Nahoru
Dolu
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
319x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Sněhové řetězy

Zatímco na používání zimních pneumatik pamatuje přímo zákon, k nasazování sněhových řetězů velí „pouze“ vyhláška. A podle ní si musíte povinně nasadit řetězy na kola tam, kde je modrá příkazová dopravní značka C 5a. Se symbolem - ano, právě kola s řetězy. Za neuposlechnutí hrozí řidičům bloková pokuta do 2 000 korun, nebo 1 500 až 2 500 korun ve správním řízení.

Sněhové řetězy

Dobrý pomocník

Sněhové řetězy

Obecně samozřejmě platí, že správně nasazené řetězy jsou dobrým pomocníkem. Významně zlepšují jízdní vlastnosti vozidla na sněhu i ledu a zkracují jeho brzdnou dráhu. Se sněhovými řetězy potom můžete jet maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. A jakmile je silnice zase sjízdná i bez nich, měli byste je z kol sejmout. Mohou poškodit nejen vozovku, ale i vaše pneumatiky.

Vybírejte pečlivě

Sněhové řetězy

Před koupí sněhových řetězů rozhodně mějte na paměti, že prostě nejsou univerzální, a nehodí se tedy na kola všech rozměrů bez rozdílu. Proto si dobře spočítejte, budou-li vhodné i pro vaše vozidlo. A současně vybírejte správný řetěz zejména podle míst, kde s nimi budete pravděpodobně jezdit. Dalšími důležitými momenty při výběru jsou i otázky maximálně možného zatížení jednotlivých článků, nebo jejich konstrukční výška. U některých aut totiž výrobci doporučují maximální tloušťku řetězu proto, aby po jejich instalaci zůstalo ještě dost místa mezi pláštěm a tlumičem.

Druhy řetězů

Prodejci mají na výběr většinou několik typů řetězů v různých cenových kategoriích. Nejvhodnější jsou pochopitelně kovové řetězy, především pro spolehlivost a dlouhou životnost. Jedete-li na hory jen jednou za čas, jistě vám postačí i běžná, levnější sada.

Sněhové řetězy

Pokud jste ale častými návštěvníky hor, dražší řetězy z kvalitní oceli, a třeba i se samonavíjením, nebo s dalšími vychytávkami, se vám určitě vyplatí. V obchodech můžete narazit i na řetězy textilní nebo chemické. Nicméně právě textilní, i když jsou levné, skladné a mezi motoristy oblíbené, mají opravdu krátkou životnost. A chemické, „tekuté“ řetězy ve spreji, zase vydrží jen několik minut jízdy. Takže vlastně nouzovka.

Nasazování jen pro otrlé?

Nasazování řetězů na kola v zimě určitě není zážitek, na který byste se těšili. Nejlepší proto bude, když si správný postup nejdřív někde v klidu dobře nacvičíte. U každé sady musí být samozřejmě přiložen i návod, jak na to. Znáte ale návody… Hlavně nezapomeňte na opravdu podstatnou okolnost - řetězy se nasazují výhradně na hnací nápravu.

26.01.2019
autor: Ivan Mašek
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Sněhové řetězy
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
319x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Nohy na palubce

Dělají to především ženy. Některé z nich si rády dávají při delších cestách nohy na palubní desku automobilu. Je to prý pro ně velká úleva, a díky jejich tělesné konstrukci to mnoha z nich jde docela dobře.
Celý článek

Jak cestovat se zvířaty

Chystáte se na cestu a chcete vzít sebou svého čtyřnohého kamaráda? Poradíme vám na co si dát rozhodně pozor.
Celý článek

Jak uložit zavazadla, aby vás nezabila

Bez bagáže se při cestách na dovolenou prostě neobejdete. Správně ji naložit je ale umění!
Celý článek

Letní pneu Hankook

Jihokorejská společnost má v nabídce hned celou řadu kvalitních pneumatik. Třeba... Ventus V12!
Celý článek
Zpět na výpis