Nahoru
Dolu
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
359x
Článek zobrazen:
3x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Články

Autovraky

Jen tak se jich nezbavíme…

Autovraky. Alarmující situace nastala nejen v Praze, ale i v desítkách našich měst a obcí. Na jednom místě stojí třeba i několik let, blokují beztak chybějící parkovací místa, hyzdí okolí. Překážejí a vadí všem. Ale nikdo s tím nic neudělá. Vlastně ani pořádně nemůže.

Autovraky

Špatná novela?

Odtahy vozidel a autovlaků totiž řeší paragraf 19c, novely zákona o pozemních komunikacích, z roku 2015. A ta říká, že vrakem se stává takový vůz, který je - pro technické závady - zjevně nezpůsobilý k provozu. A obnovení způsobilosti by si, podle zákona č. 13/1997 Sb., vyžádalo výměnu, doplnění či opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce vozu. A právě tato formulace stojí za všemi problémy. Je jasné, že definice vraku musí být jiná.

 Co je tedy vrak?

Tady přichází největší svízel. Závady, opravňující odtah, musí být zjevné na první pohled. Například, je-li auto zcela zdemolované, nejlépe ještě zničené ohněm, nebo z něj zbylo jen beznadějné torzo. Ale jiná zjevná a nijak nezpochybnitelná skutečnost, že auto nemá registrační značky, má propadlou technickou, prázdné gumy, vytřískaná všechna okna, a je v něm navíc třeba i kupa odpadků, není - věřte nevěřte - důvodem pro jeho odtažení.

Autovraky

Co vrakem není?

Vrakem navíc nemůže být ani vozidlo jen přechodně - ano, to je to slovo - technicky nezpůsobilé k provozu. Ale ani auto trvale technicky nezpůsobilé k provozu, má-li SPZ, a není-li jeho trvalá nezpůsobilost patrná. I kdyby se právě v těchto případech chtěli majitelé vozidel skutečně zbavit. A právě proto je, řekněme, odstavili.

Současná praxe

Odstavovat autovraky je na dálnicích, silnicích, místních komunikacích a veřejně přístupných účelových komunikacích zakázáno. V praxi to vypadá tak, že silniční správní úřad vyzve majitele takového vozidla, aby jej odstranil. Pokud to ve dvouměsíční lhůtě přesto neudělá, vlastník komunikace vrak odstraní sám, a uhradit náklady bude chtít po posledním známém majiteli. Jenomže jak vlastníka zjistit, když auto už nemá třeba „espézetku“?  V tom případě příslušný silniční správní úřad určí, pro účely správního řízení, v němž se rozhodne o odstranění vozidla, neznámému majiteli takzvaného opatrovníka. Tím může být jakákoliv plnoletá osoba s čistým trestním rejstříkem. Jakmile je rozhodnutí o odtažení pravomocné, začíná běžet dvouměsíční lhůta. Když se nic nestane, vrak odstraní. Kdyby to bylo aspoň takhle jednoduché.

AutovrakyAutovraky

Návrhy ke změně zákona

Dosud je totiž nutné, zjednodušeně řečeno, nechat celé odstavené auto úplně rozpadnout. Teprve potom by mohlo být odtaženo. Možná se ale blýská na lepší časy. Současné návrhy poslanců Parlamentu ČR ke změně zákona, hovoří o možnosti prohlásit automobil, stojící na ulici, za vhodný k odtažení, pokud se s ním majitel nedostaví na povinnou technickou kontrolu. A to půl roku po jejím vypršení. Jiné počítají jen s třemi měsíci. Pak by následovalo upozornění majitele, že má technickou kontrolou projít. Anebo vozidlo přesunout mimo veřejnou komunikaci. Až poté by následovalo jeho odtažení, dočasné uskladnění, případně dražba nebo sešrotování.

Konec pohádky?

A současně s tím ale vznikají nové, naléhavé otázky. Tak třeba - kdo najde majitele vraku bez poznávací značky? A kdo vlastně smí otevřít vůz a zjistit identifikační číslo? A jak asi bude probíhat dražba? A co když se vrak nevydraží? Kdo jej zlikviduje? Za čí peníze…? Tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Jedno je ale jisté. Pokud totiž, za současných legislativních podmínek, vozidlo neodstraní sám majitel, není zatím síly, která by jej z ulice efektivně dostala.

14.01.2019
autor: Ivan Mašek
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Autovraky
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
359x
Článek zobrazen:
3x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Nohy na palubce

Dělají to především ženy. Některé z nich si rády dávají při delších cestách nohy na palubní desku automobilu. Je to prý pro ně velká úleva, a díky jejich tělesné konstrukci to mnoha z nich jde docela dobře.
Celý článek

Jak cestovat se zvířaty

Chystáte se na cestu a chcete vzít sebou svého čtyřnohého kamaráda? Poradíme vám na co si dát rozhodně pozor.
Celý článek

Jak uložit zavazadla, aby vás nezabila

Bez bagáže se při cestách na dovolenou prostě neobejdete. Správně ji naložit je ale umění!
Celý článek

Letní pneu Hankook

Jihokorejská společnost má v nabídce hned celou řadu kvalitních pneumatik. Třeba... Ventus V12!
Celý článek
Zpět na výpis