Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
242x
Článek zobrazen:
Články

Zákon o silničním provozu a jeho novela

Co nás ještě čeká?    

Stručně a jasně. Zákonem číslo 193/2018 Sb., byl s účinností od 1. října 2018, novelizován zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu. Loňská novela současně přinesla řadu změn, které platí již několik měsíců. Přitom těmi nejdůležitějšími jsou pro motoristy zejména změny v práci STK a při měření emisí, přísnější postihy při stáčení tachometrů, a nový způsob vytváření záchranářské uličky. I letošní rok však přinesl některé čerstvé novinky.

Nové značky

V letošním roce mezi ně patří třeba speciální registrační značky pro ekologická vozidla. Dostanou je elektromobily a další vozidla, produkující maximálně 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr. Začít by se měly zdarma vydávat od dubna.

Na jaře 2019 potom nově přibudou na vybraných, ošidných dálničních nájezdech, i neonové značky se stylizovanou, varovně vztyčenou dlaní ruky. A s nápisem Stop. Budou tímto způsobem varovat řidiče před jízdou v protisměru. Připomeňme si ale, pro osvěžení paměti, některé změny v silničním zákoně, které již platí.

Novinky na STK

Stanice technické kontroly jsou nově více pod státní kontrolou. A stát také má v STK i větší pravomoci. Může tak například, při opakovaných kontrolách, nejen využívat třeba takzvané „volavky,“ ale také pořizovat nahrávky bez souhlasu soudu. Dále se prodloužila povinnost navštívit STK pro motocykly. První kontrolou nyní procházejí po šesti letech, a další po čtyřech. Zpřísnění se naopak dočkaly traktory, které mohou vyvinout rychlost vyšší 40 kilometrů v hodině. Na STK musí každé dva roky. A kromě toho - monopol stanic STK pravděpodobně skončil. O jejím zřízení teď může teoreticky požádat vlastně každý autoservis.

Emise

Začátek loňského října změnil i pravidla pro měření emisí vozů s filtrem pevných částic - DPF. Namísto výrobních údajů budou emisní stanice kontrolovat těsnost DPF a měřit kouřivost vozů s přísným limitem 0,25…  Takže všelijak provrtané, vykuchané, nebo poškozené filtry, tak technici s velkou pravděpodobností, hraničící s jistotou, objeví.

 Stáčení tachometrů

Každému, kdo nelegálně stočí tachometr, hrozí nyní sankce až půl milionu korun. Opatření je zaměřeno zejména na jednotlivce i firmy, které takovou činnost provádějí opakovaně a za úplatu. Běžnému řidiči, který omylem koupí auto se stočeným tachometrem, nic nehrozí. Nově už také nebude možné se vymlouvat na výměnu tachometru, například z technických důvodů. Pokud k tomu dojde, musí být o této skutečnosti sepsán protokol. Jinak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Záchranářská ulička

Uličky pro záchranáře v zácpách jsme ještě v roce 2018 vytvářeli mezi pravým a prostředním pruhem. Na rozdíl od zbytku Evropy. Nyní automobily, stejně jako v celé Evropě, uhýbají doprava ve středním a pravém jízdním pruhu. V nejrychlejším, levém, pak doleva. A ulička se tak vytvoří v pruhu středním.

Za neoprávněný vjezd do uličky může nezodpovědný řidič dostat pokutu až 2 500 korun. Do ní totiž smějí vjíždět jen vozidla s právem přednosti v jízdě, správce pozemní komunikace, a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody, nebo překážky provozu.

Autolékárničky

V autolékárničkách po novele povinně zůstává:

-   obvaz s 1 polštářkem

-   obvaz s 2 polštářky

-   hladká náplast na cívce

-  škrtící pryžové obinadlo

-  pryžové nebo latexové rukavice

-  izotermická fólie (min 200x140 cm)

-  nůžky se zaoblenými hroty

V lékárničce tak už nemusíme mít trojcípý šátek, plastovou roušku a náplast s polštářkem. A hlavně -  lékárničku už kvůli expiraci neměníme za novou.

Povinná výbava

Nově stačí mít v autě lepicí sadu pro opravu pneumatik, nebo zaplacenou nonstop asistenční službu, případně dojezdové gumy. Ale nesmí chybět:

-  reflexní vesta

-  výstražný trojúhelník

V povinné výbavě tak zůstávají jen věci zcela nepostradatelné. Vozit nemusíme náhradní pojistky ani žárovky, stejně jako náhradní kolo, hever a klíč na matice.

Majáky i červené

Novela zákona také umožňuje vozům integrovaného záchranného systému, nebo ministerstva vnitra používané policií, zapínat výstražné majáky nejen s modrou, ale i s červenou barvou. A modré majáky mohou mít nyní i vozidla zpravodajských služeb.

09.01.2019
autor: Ivan Mašek
Podobné články

STK pod kontrolou

Loňská novela silničního zákona. Stáčení tachometrů za půl milionu. A STK ztrácejí monopol.
Celý článek

Čerstvé přírůstky mezi automobilovými pneumatikami

Ford Focus Active dostává pneumatiky od Hankooku již z výroby, další model se představuje právě teď.
Celý článek

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Michelin má dřevěné pneumatiky. Blíží se konec přezouvání? Možná za dvacet let...
Celý článek

Kamera za oknem automobilu?

Máte kameru ve svém autě? Tak pozor na GDPR a další regule. Ať si nakonec nenaběhnete...
Celý článek
Zpět na výpis