Nahoru
Dolu
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
309x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Aquaplaning je, když...

Aquaplaning. Kdo z motoristů se s tímto nebezpečným jevem setkal, mívá potom velký respekt snad i před každou větší „louží.“  

Jak vzniká?

Aquaplaning je, když...

Při aquaplaningu se totiž mezi silnicí a pneumatikou vytvoří souvislá vrstva vody, a vozidla jsou okamžitě, bez varování, prakticky neovladatelná. Prostě proto, že po vodě nezadržitelně kloužou. Aquaplaning tedy vzniká v okamžiku, kdy pneumatiky už nestíhají rychle odvádět vodu, mezi jimi a povrchem vzniká takzvaný vodní klín, a gumy ztrácejí jakýkoliv kontakt s pevnou zemí.

Velká rychlost, sjeté gumy…

Podle výsledků celé řady testů vzniká aquaplaning často sice při rychlostech nad 80 km/hod, ovšem pokud budou mít vaše pneumatiky malou hloubku dezénu, nastává aquaplaning i při daleko nižších rychlostech. A můžete se s ním setkat nejen v zatáčkách, čehož se řada řidičů celkem oprávněně obává, ale i při přímé jízdě po rovině. Aquaplaning v zatáčce je ale samozřejmě nejzákeřnější, a málokdo jej zvládne bez úhony. Pokud vůbec.

Prevence a zase prevence

Proto je velice moudré možnému aquaplaningu soustavně předcházet. Proč? Protože ve většině případů tomuto jevu nahrává nejen značné množství vody na vozovce, ale samozřejmě sjeté pneumatiky, nevhodný dezén, nebo jeho malá hloubka. A pochopitelně, vysoká rychlost vozidla.

Aquaplaning je, když...Aquaplaning je, když...Aquaplaning je, když...

Jak před časem potvrdil například také Finský svaz výrobců pneumatik, jednou z nejčastějších příčin vzniku aquaplaningu mají na svědomí právě pneumatiky s nízkou hloubkou dezénu. Pravidelně tedy kontrolujte hloubku dezénu, a při jejím poklesu asi tak na 3 milimetry, uvažujte raději o nových gumách. A také:

  • kontrolujte správný tlak v pneumatikách; je-li například zbytečně vysoký, snižuje styčnou plochu pneumatiky s vozovkou
  • nízký tlak zase, pokud je asi o 30 procent menší než doporučená hodnota, riziko vzniku aquaplaningu také zvyšuje

A co dělat při aquaplaningu?

Ještě před tím, než se objeví na vozovce opravdu mnoho vody, snižte rychlost. Drážky v dezénu tak budou mít více času na odvod vody ven z kontaktní plochy mezi pneumatikou a vozovkou. A bedlivě sledujte prostor před sebou. Předvídejte i možné zhoršení situace, protože ošidné jsou nejen kaluže, ale i třeba vyjeté koleje plné vody, strouhy… Dobrou radou je také při prudkém dešti často sledovat ve zpětném zrcátku stopy po pneumatikách vašeho vozidla. Pokud se bezprostředně za vámi ihned slévají, nebezpečí aquaplaningu je na dosah. A když už se tak stane, sešlápněte spojku a uvolněte pedál plynu. Nebrzděte, volant držte pevně v rukou a netočte s ním. A hlavně - zůstaňte v klidu. I když se to lehce řekne. A čekejte, až kola zase zaberou. Víc možností nemáte…

09.01.2019
autor: Ivan Mašek
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Aquaplaning je, když...
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
309x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Nohy na palubce

Dělají to především ženy. Některé z nich si rády dávají při delších cestách nohy na palubní desku automobilu. Je to prý pro ně velká úleva, a díky jejich tělesné konstrukci to mnoha z nich jde docela dobře.
Celý článek

Jak cestovat se zvířaty

Chystáte se na cestu a chcete vzít sebou svého čtyřnohého kamaráda? Poradíme vám na co si dát rozhodně pozor.
Celý článek

Jak uložit zavazadla, aby vás nezabila

Bez bagáže se při cestách na dovolenou prostě neobejdete. Správně ji naložit je ale umění!
Celý článek

Letní pneu Hankook

Jihokorejská společnost má v nabídce hned celou řadu kvalitních pneumatik. Třeba... Ventus V12!
Celý článek
Zpět na výpis