Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
811x
Článek zobrazen:
6x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Rallye Dakar 2019

Slavná Rallye Dakar, její již 41. ročník, slavnostně odstartovala v neděli 6. ledna v peruánském hlavním města Lima. A skončí po dvanácti dnech, ve čtvrtek 17. ledna, opět v peruánské metropoli.

Jen peruánským pískem

Tentokrát totiž její účastníci pojedou pouze v jedné jihoamerické zemi, což je poprvé v historii. Agentura ASO, jako pořadatel, totiž musela změnit plány v okamžiku, kdy odřeklo etapy na svém území Chile. Uvažovala ještě o Ekvádoru nebo Bolívii, k dohodě ale nakonec nedošlo.

Co všechny čeká?

Automobily ujedou během deseti etap celkem 5 603 kilometrů, z toho 2 961kilometrů představují rychlostních zkoušky. Kamiony urazí o dva kilometry méně, tedy 5 601 kilometrů. A motocykly se čtyřkolkami potom 5 541 kilometrů, z toho 2 880 soutěžních. A až 70 procent trasy představuje písek a zase písek… „Což je v historii Dakaru také jedinečné, protože v posledních letech jsme tak velké procento písečných dun na trase neměli," zdůraznil ředitel soutěže Etienne Lavigne.

Trasy Rallye Dakar 2019

 1. 1. Lima-Pisco
 2. 1. Pisco-San Juan deMarcona
 3. 1. San Juan de Narcona-Arequioa
 4. 1. Arequipa-Moquegua/Tacna
 5. 1. Moquegua/Tacna-Arequipa
 6. 1. volný den
 7. 1. Arequipa-San Juan de Marcona
 8. 1. San Juan de Marcona-San Juan de Marcona
 9. 1. San Juan de Marcona-Pisco
 10. 1. Pisco-Pisco
 11. 1. Pisco-Lima

Výrazná česká stopa

Celkem vyrazilo na trasu, v pěti kategoriích, 512 mužů a 22 žen ze 47 zemí. A jen Češi, Francouzi a Argentinci obsadili všechny disciplíny. Na startu se tak objevilo i 26 našich jezdců, z toho tři jsou na Dakaru poprvé - David Zelinka, Radim Baculík a Lukáš Kalanka. Zato nejzkušenější jsou Aleš Loprais se třinácti a Martin Kolomý s deseti starty.

 A Olga Roučková?

Členka našeho Megamax24 racing teamu, čtyřiatřicetiletá Olga Roučková, startovala minulý rok na Dakaru za tým Moto Racing Group se čtyřkolkou. A jako první Češka v historii se také úspěšně objevila v cíli. Pro letošní Dakar v týmu MRG samozřejmě zůstává, ovšem tentokrát pojede v kategorii SxS s buginou Can-Am Maverick X3 XR5. Ráda si prý Dakar zkusí pro změnu za volantem. A také už nebude na všechno sama. Jako navigátor vedle ní usedne Daniel Zelenka, který má s tímto strojem bohaté zkušenosti. Olga Roučková s Danielem Zelenkou jedou se startovním číslem 435.

Loňští vítězové

Obhajovat vítězství z loňského ročníku, kdy trať vedla z Peru přes Bolívii, do cíle v Argentině, budou: Rakušan Matthias Walkner (motocykly), Španělé Carlos Sainz, Lucas Cruz, (automobily), Rusové Edouard Nikolajev, Jevgenij Jakovlev, Vladimír Rybakov (kamiony), a Brazilci Reinaldo Varela, Gustavo Gugelmin (buginy SxS). Chilan Ignacio Casale (čtyřkolky), obhajovat loňské prvenství nebude, přesedlal totiž na buginu ve třídě SxS.

Mimo chráněné oblasti

Dodejme, že celá trasa letošního Dakaru byla schválena v úzké spolupráci s peruánskými úřady, včetně ministrů zahraničního obchodu a cestovního ruchu, i životního prostředí. Navíc spolu s peruánskou Národní službou pro přírodně chráněné oblasti (SERNANP). Takže peruánských chráněných oblastí se v žádném případě nedotkne. A kromě toho probíhá po celém Peru opravdu rozsáhlá mediální informační kampaň. Do Jižní Ameriky se Rallye Dakar, po desítkách ročníků napříč Afrikou, přesunula v roce 2009.

 Foto:

© Olga Roučková
  © www.dakar.com

 

07.01.2019
autor: Ivan Mašek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
811x
Článek zobrazen:
6x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Video k článku
Podobné články

První pneumatiky Nexen ze Žatce

Zájem o pneumatiky Nexen v Evropě stále roste. I proto vznikla v Česku nová továrna.
Celý článek

Pylová „hrozba“ mezi námi

Jak ochránit karosérie automobilů před žlutým práškem v klidu a pohodě? Jarní voda to jistí. Třeba.
Celý článek

Zatahujete parkovací brzdu? A kdy je to potřeba?

Parkovací brzda patří k důležitým bezpečnostním prvkům automobilu. Jen ji umět správně použít.
Celý článek

Dojíždět nebo nedojíždět? Toť otázka!

Jízda v létě se zimními pneumatikami je prostě riskantní. I když zákon to vlastně neřeší.
Celý článek
Zpět na výpis