Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
431x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Články

Mytí automobilů v zimě

Myjete automobil i v zimě? Jak kdo. Některé průzkumy na toto téma uvádějí, že asi tak pětina motoristů myje svůj vůz za každého počasí. Skoro polovina potom auto myje jen tehdy, když venkovní teplota vystoupá nad nulu. A třetina naopak nemyje auto v zimě vůbec.

Mytí automobilů v zimě

Holý nesmysl?

Často se totiž mezi motoristy říká, že mýt auto v zimě je holý nesmysl. To ale není tak docela pravda. Protože jedním z hlavních důvodů, proč mýt automobil v zimě, je potřeba odstranit například sůl a jiné posypové materiály z podvozku a podběhů. Mytí spodku vozidla je tedy v zimě bezesporu dobrá věc.

Jaké jsou možnosti?

Kam tedy se špinavým autem zajet na očistu? Jednou z cest, jak jej zbavit nečistot, je - logicky, zajet do myčky. Nabízí se i možnost umýt automobil třeba ve venkovním boxu. Narazíte na ně v poslední době poměrně dost často, a můžete si v nich vystříkat špínu a nanést vosk sami.

Mytí automobilů v ziměMytí automobilů v zimě

Popřípadě si ještě můžete zařídit ruční mytí, a nechat si automobil i ručně navoskovat. A poslední možností je umýt si auto vlastníma rukama. Ale to se v zimě chce jen málokomu. Ovšem jakmile klesne teplota pod bod mrazu, na mytí auta svépomocí raději zapomeňte.

Co je lepší?

Mytí automobilů v zimě

Odborníci jsou přesvědčeni, že automobil by měl v zimě zajet do myčky tak jednou za dva týdny. Další tvrdí, že nejlepší, a myslí tím nejšetrnější, je ruční mytí. Na to jeho odpůrci namítají, že při ručním mytí, chtě nechtě, na karosérii tlačíte nerovnoměrně, a někde můžete ochrannou vrstvu vosku až sedřít. Zatímco kartáče v myčkách mají vždy jednotný směr mytí, stejně tak i přítlak… A kdo se obává, že mu kartáče poškodí lak, může ještě zavítat na bezkontaktní mycí linku. Ať tak nebo tak, snad je přece jenom v zimě asi nejvýhodnější svěřit auto myčce. Zejména pokud nabízí i tlakové mytí, díky kterému lze sůl a jiné nečistoty, především z plechů, dobře odstranit. 

Pozor na rizika

Při cestě do myčky si ale řidiči často ani neuvědomí, jak riskantní je za mrazů vjet do zateplené myčky s promrzlým vozem. Pokud tedy nemáte auto v garáži, před samotným mytím alespoň částečně prohřejte vnitřek vozidla. Tepelný šok z teplé vody, při dopadu na karosérii, by nemusely přežít bez úhony například plastové díly, nemluvě o čelním sklu.

Pro a proti

Auto byste měli v zimě mýt jistě častěji než v létě. Nejde totiž ani tak o čistotu jako takovou, ale především o korozi. Někteří řidiči přesto budou stále dokola tvrdit, že v zimě se auta mýt prostě nemají. To proto, že vrstva špíny a prachu prý autu vytvoří jakýsi přirozený, ochranný film. Jenže taková vrstva v sobě zadržuje vlhko, a to se pak rez jen raduje. Auto by v zimě zkrátka mělo být umyté shora i zespodu, s navoskovanou karoserií a umytým podvozkem.

04.01.2019
autor: Ivan Mašek
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Mytí automobilů v zimě
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
431x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Když brzdy skřípají

Když jsou v pořádku, prakticky je neslyšíme. Příšerné zvuky vydávají, až když jim něco je!
Celý článek

Pláč nad rozlitým benzinem

Ceny pohonných hmot jednou klesají, jindy stoupají. Vysvětlení bývají různá. Někdy až neuvěřitelná.
Celý článek

Je důležité stáří pneumatik?

Jsou opravdu nejlepší jen zbrusu nové auto nebo moto pneu? Ani ne. Musí totiž dobře uzrát!
Celý článek

Kdo zaplatí škody?

Srážka se zvěří je vždy nečekaná, nepříjemná - a poměrně častá. Co ale dělat, když už k ní dojde?
Celý článek
Zpět na výpis