Nahoru
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
193x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Jízda v zimě - opatrnosti nikdy není dost

Jízda v zimních podmínkách klade na řidiče, ať už si to připouštíme nebo ne, mnohem vyšší nároky. Mějte proto stále „oči na stopkách,“ jezděte s rozvahou, raději pomaleji, a snažte se mít situaci vždy pod kontrolou.

Nový článek

Nerušený výhled i „zimáky“

Ovšem, dřív než vůbec vyjedete na cesty, měli byste v každém případě nejprve z vozidla odstranit napadaný sníh, pokud se na něm drží, stejně jako námrazu. Ať máte ničím nerušený výhled - což je bezpochyby velmi důležité. Zkušení praktici ještě doporučují zbavit případné sněhové břečky a ledových zmrazků i prostor mezi blatníky a koly, aby se mohla lehce a bez problémů otáčet.

Nový článek

A když už jsme u kol - v zimě jezděte raději jen na zimních pneumatikách. Jak také jinak? I přes pokrok, který v posledních letech doprovází celoroční pneu. Pokud je vozovka zasněžená nebo dokonce namrzlá, „zimáky“ přece jenom zaručují lepší přilnavost, kratší brzdnou dráhu i potřebnou jízdní stabilitu.  

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

Určitě neuděláte chybu, pokud při samotné jízdě budete neustále sledovat provoz v okolí vašeho vozidla. Můžete tak nejen přizpůsobovat rychlost jízdy měnícím se podmínkám, ale lépe se vám bude dařit udržovat bezpečnou vzdálenost od vozidel před vámi. Značné riziko představují třeba světelné křižovatky. I mírné sešlápnutí brzdy může vést k nebezpečné kolizi, když nebudete mít před sebou dost místa.

Nový článek

Proto se situacím, ve kterých by bylo třeba na kluzkém povrchu prudce zabrzdit, vyhýbejte co to dá. A bezvýhradně nespoléhejte ani na systém ABS. Ovšem i při opatrné jízdě se může stát, že pneumatiky ztratí přilnavost.

Kola prokluzují? Přeřaďte…!

Samozřejmě, že také akcelerace by měla být plynulá, aby kola zabírala bez prokluzování. Spojku proto uvolňujte jen zvolna, a s plynem zacházejte jako v rukavičkách. A když i přesto prokluzují, zkuste se rozjíždět na zařazený druhý, nebo snad dokonce třetí rychlostní stupeň. Převodovka pak nezapracuje tak razantně, a v tomto případě rozhodně účinněji.

Nový článek

A co při jízdě do zasněženého stoupání? Tady se zase snažte jet na co nejvyšší rychlostí stupeň, a to tak dlouho, dokud to motor bude ještě zvládat. Na kola se totiž při takovém stylu jízdy přenáší méně točivého momentu, a proto i prokluzovat budou méně.

Zkušenosti ničím nenahradíš

Zkrátka - při zimních jízdách obecně mějte na paměti, že vaše vozidlo se na silnici bude chovat zcela jinak než v létě. Snažte se proto za všech okolností co nejvíce přizpůsobit ovládání vozidla zimním podmínkám tak, abyste po zasněžených nebo zledovatělých cestách vždy jezdili bezpečně.

Zmařené lidské životy varují

A víc než kdy jindy platí, že by na mokré, zasněžené vozovce měl být rozestup mezi auty až třikrát delší než za sucha. Berte současně v potaz, že jiní řidiči nemusí být volantem zrovna příliš zdatní. Nakonec určitě nebude na škodu, pokud si někde na vhodném bezpečném místě vyzkoušíte, jak bude váš automobil reagovat třeba právě při brzdění na zasněžené, případně i zledovatělé, silnici.

Nový článek

Na závěr jen dodejme, že během minulého zimního období znamenaly policejní statistiky kvůli námraze, sněhu a náledí celkem 4 085 nehod, při nichž 11 lidí přišlo o život, přes padesát osob bylo zraněno těžce, a víc než tisícovka lehce… 

Zdroj: BESIP

06.01.2021
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
193x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Chybějící „espézetka“ - velké problémy!

Velké nepříjemnosti vás neminou! Tedy - když pojedete s autem nebo s motorkou bez registrační značky, neboli „espézetky!“
Celý článek

Maxxis a CST - výjimečné pneumatiky pro čtyřkolky

Z široké nabídky pneu pro čtyřkolky značek Maxxis a CST může jít zájemcům o koupi až hlava kolem! Jaké tedy vybrat?
Celý článek

Jak mává covid-19 s trhem ojetin?

Mají dnes autobazary vlastně co prodávat? A vůbec - budou ještě slušné ojetiny na výběr pro každého zájemce?
Celý článek

Zima a adrenalin na silnicích

Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod v zimě? Přece - nesprávný způsob jízdy a nevěnování se řízení!
Celý článek
Zpět na výpis