Nahoru
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog, Moto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
545x
Článek zobrazen:
3x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Patníky modré, bílé i červené

Podzim a zima na silnicích

Mezi podzimní, a samozřejmě také zimní, záludnosti bezesporu patří i námraza na vozovce. Měly by před ní včas varovat - modré patníky.

Nový článek

Modré nebezpečí - námraza

Není to sice žádná žhavá novinka. Ministerstvo dopravy s tímto nápadem přišlo už před lety. Řidiče by měly s předstihem upozorňovat na nebezpečné, kluzké úseky, kde je může překvapit námraza. Nejen na dálnicích a silničních mostech, které v chladném počasí velmi ochotně promrzají, a námraza se na nich tak tvoří mnohem snáze, ale i před nebezpečnými zatáčkami, rybničními hrázemi, můstky a podobně.

Nový článek

Patníky, tedy směrové sloupky

Modrými patníky, tedy správně směrovými sloupky, by měly být označeny také silniční úseky, kde často vznikají třeba sněhové jazyky. Když už klasické, dřevěné sněhové zábrany, které v minulosti hojně lemovaly silnice, jako prevence proti závějím, prakticky vymizely. Jenomže co naplat, až polovina z nich byla každoročně zcela prozaicky rozkradena, a navíc je prý neměli v oblibě zemědělci.

Modrá, na schránky dobrá?

Dopravní experti tehdy modré směrové sloupky vesměs uvítali. Řidiči by měli vědět, kde na ně číhá nebezpečí. Vesměs, tedy ne všichni. Skeptici se už předem obávali, že je potká podobný osud jako zábrany - že se zase budou rozkrádat. Protože prý jsou atraktivnější než klasické bílé, a noví „vlastníci“ z nich budou mít roztomilejší poštovní schránky před svými domky. Na jejich slova došlo. Ostatně - kdo by se u nás v Čechách, na Moravě i ve Slezsku vlastně divil?

Bílé i červené

Nový článek

Nejvíce zastoupeny jsou na našich silnicích samozřejmě bílé směrové sloupky s černými pruhy, doplněné oranžovými odrazkami - to po směru jízdy. Z druhé strany, proti směru jízdy, nesou odrazky bílé. Lemují krajnice pro lepší orientaci, a při nepříznivém počasí řidičům říkají: Cesta vede tudy! Čas od času se ale ještě můžete setkat i se sloupky červenými. Mají také zvláštní význam.

Červené sloupky

K vidění jsou především na takových úsecích, v nichž se na silnice napojují takzvané účelové komunikace - třeba polní cesty. Řidičům signalizují, že právě tady by raději měli zpomalit, a pokračovat se zvýšenou opatrností. A počítat s tím, že z nich něco může náhle vyjet. I přesto, že máte samozřejmě přednost v jízdě.

Trocha historie

Nový článek

Patníky, tedy kamenné kvádříky podél cest, stavěli už staří Římané. Zcela pragmaticky, pro snazší nasedání na koně, a pochopitelně i sesedání. Jezdci se o ně opírali patou - odtud tedy český název. Jejich původní poslání sice ztratilo v proudech staletí svůj význam, ovšem s rozvojem motorismu se staly důležitým bezpečnostním prvkem. Právě za snížené viditelnosti v podzimním a zimním období.

20.10.2020
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
545x
Článek zobrazen:
3x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Zahřívání motoru na volnoběh? Ano nebo ne?

Zahřívat motor na místě, nebo raději rovnou vyjet? Experti varují, že první varianta motorům nesvědčí. Ale jak je to správně?
Celý článek

Kdy vyměnit autobaterii?

Když auto nestartuje, je za tím často vybitá baterie. Může to být ale i vaše vina. Protože se o ni třeba nestaráte!
Celý článek

BFGoodrich Off Road Wiper

Vypadají skvěle! A na vašem „teréňáku“ opravdu vyniknou. A hlavně - něco vydrží! Offroadové stěrače BFGoodrich.
Celý článek

Chytré pneumatiky – pohled do budoucnosti

Opravdu chytré pneumatiky prý budou běžně mezi námi tak asi do pěti let. A není to žádná sci-fi, ale seriózní úvahy!
Celý článek
Zpět na výpis