Nahoru
Dolu
KontaktyB2BAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
188x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
4
Celkové hodnocení:
Články

S jakou výbavou za hranice všedních dnů?

Od října roku 2018 zůstaly v povinné výbavě tuzemských automobilů v podstatě jen tři věci. Autolékárnička, reflexní vesta a výstražný trojúhelník. V mnoha jiných evropských zemích to však nestačí.

Jak v zahraničí?

Přestože v dalších členských zemí EU jsou zákony o povinné výbavě podobné, háček je v tom, že stále není, a asi nikdy nebude, jednotná. Vše navíc komplikují místní předpisy.

Nový článek

I když od roku 1968 stále platí vídeňská Úmluva o silničním provozu, která, mimo jiné, motoristům garantuje, že o povinné výbavě vozu rozhoduje vždy ten stát, v němž má automobil registraci. Policie by tedy měla v těch zemích, které se k Úmluvě připojily, kontrolovat jeho výbavu podle příslušných, v našem případě tedy českých, předpisů.

Výbava povinná a technická?

Koho by ale zajímaly - třeba někde v zapadlé evropské destinaci - zrovna české předpisy? Budiž pro všechny strážce zákona částečně omluvou, že vede jen opravdu velice tenká hranice mezi tím, co bývá součástí povinné výbavy řidiče, a co už patřívá k povinné technické výbavě vozidla.

Co hasicí přístroje?

A tak je to se vším. Například třeba v Rumunsku, Turecku, nebo v Řecku jsou součástí povinné výbavy hasicí přístroje. Řekové ale zase zakázali handsfree do ucha. V Estonsku také musíte vozit hasicí přístroj, a k tomu rovnou dva zakládací klíny. Bez hasičáku se řidiči neobejdou ani v Litvě, Lotyšsku, i na Ukrajině. V Bulharsku jej musí mít auta kategorie N, a v Polsku je povinný pouze pro zde registrovaná vozidla.

Alkoholtester i náhradní brýle

V Rakousku zase kladou značný důraz na reflexní vesty. Ale pozor – musí splňovat pouze normu EN 471. Povinné jsou však jen pro řidiče. V Chorvatsku byste měli mít v autě nejen lékárničku, reflexní vestu a trojúhelník, ale i náhradní žárovky, náhradní kolo a tažné lano.

Nový článek

Ve Francii řidiči motocyklů a skútrů musí mít povinně navlečené motorkářské rukavice a na hlavě přilbu. Všichni motoristé potom musí mít u sebe i alkoholtester. Ve Španělsku zase platí nejen zákaz navigací na čelním skle, ale i sledování televize nebo filmů z DVD přehrávačů. A řidiči s dioptrickými brýlemi, nebo s kontaktními čočkami, mají mít s sebou i náhradní… A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

U sousedů (skoro) jako u nás

U sousedů na Slovensku se naštěstí povinná výbava příliš od té naší neliší. I zde musíte mít ve voze trojúhelník, lékárničku a vestu s certifikací EN 471. GPS navigaci potom nemůžete umístit na přední sklo, a podobně. Ale v Německu svítí přes den na silnicích jenom motocykly, a výstražný trojúhelník je povinný pouze pro vozy registrované v některé ze spolkových zemí…

Nový článek

V každém případě je důležité podrobně se seznámit s předpisy těch zemí, kam máte namířeno, a nespoléhat na náhodu. Policisté se s „hříšnými“ motoristy většinou nijak nemažou, a pokuty bývají pro našince velmi citelné.

17.07.2020
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
188x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
4
Celkové hodnocení:
Podobné články

Benzin a nafta. Jak se to rýmuje?

Až třicetkrát za měsíc se řidiči na benzince spletou, a natankují do nádrže nesprávné palivo. Jak je to možné?
Celý článek

Když „stěrače nestírají“

Měníte stěrače jednou ročně? A to vám poradil kdo? Ani experti se totiž neshodnou, jak často. Co je správně?
Celý článek

Jak mít tlak v pneumatikách pod kontrolou?

Pokutu jenom kvůli málo nebo hodně nahuštěným pneumatikám nedostanete. Přesto si správný tlak hlídejte!
Celý článek

S jakou výbavou za hranice všedních dnů?

Lékárnička, vesta a trojúhelník. Tři věci v povinné výbavě. U nás víc netřeba. Jinde to ale nestačí. Proč asi?
Celý článek
Zpět na výpis