Nahoru
Dolu
KontaktyB2BAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
230x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Auto na laně

Když auto díky poruše zastaví, a nechce se za žádnou cenu pohnout z místa, je to další nepříjemná chvilka v životě motoristy. Můžete se ji sami pokusit odstranit, zavolat asistenční službu, nebo rovnou odtahovku. Ale je tu i další možnost v nouzi – necháte si auto odtáhnout do servisu na laně.

Hororový zážitek?

Lano dnes už sice není součástí povinné výbavy, ale proč se jej vůbec zbavovat? Takové lano může být na ledacos dobré, a v případě potřeby jistě dobře poslouží. Odtah vozidla na laně ale má svá nemalá úskalí.

Nový článek

Zvlášť pro řidiče, kteří za volantem jen teprve sbírají zkušenosti, a navíc ještě nic podobného nezažili. Pak se totiž i krátká cesta za tažným vozidlem může snadno proměnit v doslova hororový zážitek, jaký si už nikdy nebudete chtít zopakovat. A ještě rádi si k povinnému ručení připlatíte odtahovou službu – pokud ji zajištěnou zatím nemáte.

Bez závad, motor v chodu

Když už se ale z jakéhokoliv důvodu rozhodnete pro lano, měli byste si předem ověřit, že zrovna vaše auto může být vůbec taženo. Třeba u některých vozidel s automatickými převodovkami to nelze v žádném případě doporučit.

Nový článekNový článek

Vozidlo by současně mělo být nejen v podstatě pojízdné, ale také by bylo opravdu dobré, kdyby i motor šel nastartovat. Zejména proto, aby účinně pracoval nejen posilovač volantu, ale i posilovač brzd. Jinak hrozí, že pedál brzdy zkrátka nesešlápnete, tím pádem nedobrzdíte, a náraz do vlečného vozidla před vámi je potom takřka neodvratný. 

Na domluvě záleží

Bezpodmínečně nutně si předem s řidičem tažného vozidla smluvte jednoznačné dorozumívací signály, ať už rukama nebo klaksonem - pro zastavení, zpomalení, změny směru jízdy, pro případné hrozící nebezpečí a podobně.

Nový článek

Vysílačky těžko v autě oba vozíte, mobil můžete použít jen s hands free, jinak hrozí pokuta. Mají-li oba vozy navigaci, může být napůl vyhráno, když si nastavíte stejnou trasu v obou přístrojích… A vyhněte se třeba spuštění varovných blikačů za jízdy. Další motoristé nemusí hned pochopit, co právě chcete udělat.

Paragraf 34 to jistí

Zásadních věcí, které musíte při tažení vozidla na laně dodržovat - v zájmu bezpečnosti silničního provozu - je samozřejmě víc. Konkrétně je stanovuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích, část první, hlava II, oddíl 3, a hlavně paragraf 34 – Vlečení motorových vozidel. V něm najdete všechny podrobnosti.

Nový článek

Sice nepředpokládáme, že to uděláte hned teď, ale až se vám bude chtít, a budete mít chvilku času, podívejte se na něj. Jen tak, pro osvěžení paměti. Za porušení zákona totiž hrozí pokuta až 2000 korun na místě, ve správním řízení může být i vyšší. Jen slabou útěchou potom bývá, že aspoň o body v tomto případě nepřijdete.

Foto: Jan Říha, Megamax24

13.07.2020
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
230x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Benzin a nafta. Jak se to rýmuje?

Až třicetkrát za měsíc se řidiči na benzince spletou, a natankují do nádrže nesprávné palivo. Jak je to možné?
Celý článek

Když „stěrače nestírají“

Měníte stěrače jednou ročně? A to vám poradil kdo? Ani experti se totiž neshodnou, jak často. Co je správně?
Celý článek

Jak mít tlak v pneumatikách pod kontrolou?

Pokutu jenom kvůli málo nebo hodně nahuštěným pneumatikám nedostanete. Přesto si správný tlak hlídejte!
Celý článek

S jakou výbavou za hranice všedních dnů?

Lékárnička, vesta a trojúhelník. Tři věci v povinné výbavě. U nás víc netřeba. Jinde to ale nestačí. Proč asi?
Celý článek
Zpět na výpis