Nahoru
Dolu
KontaktyB2BAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
1917x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Dálniční známky pro rok 2020

Elektronických dálničních „známek“ se u nás příští rok zase nedočkáme. Když všechno půjde hladce, budou k mání až v roce 2021. Prozatím se tedy musíme spokojit s těmi papírovými. Jejich cena se ale měnit nebude.  

Jakou barvu barvičku?

Nový článek

I nadále bude roční dálniční známka - červený kruh s modrým lemováním - stát 1 500 korun. Na měsíční, v podobě fialového čtverce, si připravte 440 korun, a na desetidenní, ve tvaru žlutého trojúhelníku, potom 310 korun. Roční dálniční známka má, stejně jako dosud, pevně danou platnost, a to od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021. Ceny dálničních známek by se měly zvyšovat až po celkové modernizaci dálnice D1. Dřívější zdražení by prý nebylo vůči řidičům „fér,“ a s tímto prozřením ministerstva dopravy lze jenom souhlasit.

Kdy v prodeji?

Prodej dálničních známek pro rok 2020 bude zahájen, jako obvykle, koncem letošního roku. A to tradičně na čerpacích stanicích, pobočkách České pošty, u hraničních přechodů, i na dalších místech označených speciální nálepkou. Jen připomeňme, že dálniční známku musí mít každý automobil s hmotností do 3 500 kilogramů, včetně přívěsu. Na vozy s hmotností nad 3,5 tuny se už totiž vztahuje elektronické mýtné. Motocykly známku na našich dálnicích mít nemusí.

Jaká hrozí pokuta?

Nový článek

Za nevylepenou, případně neplatnou dálniční známku, hrozí řidičům pokuta ve výši 5 000 korun, ve správním řízení se však může vyšplhat dokonce až na 100 000 korun. Dodejme, že vylepení a platnost známky může kontrolovat Policie ČR nebo Celní správa.

A jak dál?

Plánované zavedení elektronických dálničních „známek“, budeme-li jim tak i nadále říkat, potěší hlavně majitele elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon, a možná i hybridů s emisemi CO2 nižšími než 50 g/km. Mohli by s nimi jezdit po dálnicích zdarma. A ti, kteří si pořídili do svých aut systém pohonu stlačeným zemním plynem (CNG), by snad získali poloviční slevu…

Nový článek

Dálniční „známka,“ však bude pevně vázaná na konkrétní státní poznávací značku, vedenou u Státního fondu dopravní infrastruktury, a její kontrolu zajistí takzvaná videodetekce, s využitím kamerového systému rozpoznávajícího jednotlivé „espézetky.“ Nově by roční „známka“ měla platit vždy 365 dní od libovolného data zakoupení.  

Kolik to vynáší?

V roce 2020 má být zpoplatněno celkem 1 005 kilometrů dálnic, když Ministerstvo dopravy České republiky některé úseky z této povinnosti vyřadilo.

Nový článek

Jiné ovšem zase naopak přidalo, což představuje asi pětatřicet kilometrů, a to především na nových částích dálnic D1 a D3. A jak to všechno vynáší? Vloni stát vybral od majitelů aut za jízdu po našich dálnicích okolo pěti miliard korun. Nejvíc od roku 1995, kdy byly dálniční známky v České republice zavedeny.

17.10.2019
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
1917x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Louže pod autem

Znáte to? Přijdete k autu a pod autem je nějaký mokrý flek. Lámáte si hlavu co by to asi mohlo být. Jak to nejlépe zjistit vám poradíme v následujícím článku.
Celý článek

Koronavirus v autě

Neměli bychom zapomínat ani na klimatizaci v autě, ošetřovat jí před viry a chránit tak náš automobil. A tím i sebe. Poradíme vám jak na to.
Celý článek

Jak ušít roušku

Prožíváme těžké období a je potřeba se chránit, proto jsme pro vás udělali postup na výrobu roušky.
Celý článek

Nosnostní index

nosnostní index, jak se značí a co přesně znamená a kde ho můžeme najít na pneumatice.
Celý článek
Zpět na výpis