Nahoru
Dolu
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
285x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Články

Mitas a jeho plovoucí gumy

Byla to bezpochyby světová senzace svého druhu. Traktor obutý do obřích pneumatik Mitas na vodní ploše prostě plaval sem a tam. Jako kolesový parník. Poprvé se tak stalo před třemi lety na místním jezeru v nizozemském Offingawieru, a Holanďané se nestačili divit.

Nový článek
  

Starý dobrý Archimédes a počítač

Podruhé pro změnu žasli návštěvníci loňské výstavy Farm Progress Show 2018 ve Spojených státech, kde traktor s plovoucími pneumatikami z Mitasu byl jednou z hlavních atrakcí.

Nový článek

A jak je vůbec možné, že nešel okamžitě ke dnu? Může za to nejen slavný Archimédův zákon o tělesech ponořených do kapaliny, ale také řada složitých výpočtů. Díky tomu všemu totiž pneumatiky Mitas ve vodě vytvořily takový vztlak, že se čtyřtunový traktor vznášel na hladině jako obrovská „kachnička“. Záběry kol se potom postaraly o plynulý pohyb po hladině. 

Super pneu na scéně

Pneumatiky to ovšem nebyly ledajaké. Na zadní nápravě šlo o přes dva metry vysoké, nízkotlaké flotační gumy s rozměrem 1250/50R32 SF, a objemem až neskutečných 2 157 litrů.

Nový článek

Na přední ose potom byly nasazeny pneu o rozměru 750/55R30 SFT, s objemem 685 litrů. Všechny natlakované na 2, 4 baru. Model Mitas 1250/50R32 SFT je jinak konstruován pro kombajny a jiné výkonné zemědělské stroje, a uveze náklad do 14 tun rychlostí 10 kilometrů za hodinu. Svou hmotností celých 571 kilogramů potom patří do kategorie Super Flexion Tire (SET), a jde pochopitelně o jeden z nejtěžších zemědělských plášťů, jaké se ve světě vyrábějí. 

Pro vyšší výnosy

A právě o zemědělskou problematiku šlo jak v holandském, tak i v americkém experimentu, především. Měly zejména farmáře a zemědělce vůbec upozornit na aktuální problematiku přílišného zhutňování půdy těžkou zemědělskou technikou.

Nový článek

A současně ukázat vynikající vlastnosti nízkotlakých pneumatik Mitas, které - vzhledem k obrovskému objemu vzduchu, jsou k půdě tak šetrné, že nežádoucí zhutňování půdy i při běžných zemědělských pracích naprosto minimalizují. Flotační pneumatiky Mitas tak farmářům mohou přinést, mimo jiné, i mnohem vyšší výnosy. A to se počítá.

Trendy jsou jasné

Nakonec - za posledních, řekněme dvacet let, se výkony motorů zemědělských strojů téměř zdvojnásobily. A na tuto skutečnost musejí mít odpověď i výrobci zemědělských pneumatik. Trendy jsou přitom jasné, a už se projevují. Diagonální pneumatiky vyklízejí prostor radiálním a nízkotlakým, flotačním…  A protože například v České republice, zůstaneme-li v tuzemsku, převažují na polích kolové traktory, když pásové v našich podmínkách nemají takové využití, do centra pozornosti našich zemědělců se tak logicky dostávají pneumatiky traktorové a návěsové. Doplňme ještě, že pláště Mitas 1250/50R32 SFT jsou již k mání nejen na americkém trhu, kde Mitas má ve státě Iowa továrnu na zemědělské pláště, ale i na dalších světových trzích.

 

Zdroj: Agrojournal 

Foto a video: Mitas, Facebook

05.09.2019
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
285x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
4.5
Celkové hodnocení:
Video k článku
Podobné články

Rozhodující teplota pro obouvání zimních pneu

Přezouvání z letních na zimní gumy doporučují nejen výrobci, ale i klimatologové. Na teplotě totiž záleží!
Celý článek

Carboniacup 2019

Zajímají vás formule a krásné holky? Připravili jsme pro vás článek o Carboniacupu s "naší" formulí, a při té příležitosti jsme nafotili fotky s krásnou slečnou Leou.
Celý článek

Dálniční známky pro rok 2020

Elektronických dálničních „známek“ se zatím nedočkáme. Když tak až v roce 2021...
Celý článek

Sestavili jsme žebříček deseti TOP značek pneu, které se opravdu vyplatí

Desítka zimních pneumatik, na které se můžete spolehnout. A navíc vás finančně nezruinují!
Celý článek
Zpět na výpis