Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
57x
Článek zobrazen:
Články

Pylová „hrozba“ mezi námi

Stačí se podívat na aktuální pylové zpravodajství pro příští období. Kvetou duby, břízy, buky, platany, vrby, jírovec, ořešák i jehličnany. A také pylová zrna některých druhů trav jsou už připravena na startu.

Postačí „jarní voda“

Takže je jasné, že pylová sezóna zdaleka nekončí. A že motoristé budou mít ještě dlouho plné ruce práce s odstraňováním pylu z karosérií svých vozů. Se samotným pylem, pokud je suchý, je práce samozřejmě méně. K jeho odstranění stačí smetáček nebo třeba proud vzduchu při rychlejší jízdě. A pokud pyl navlhne, můžete jej smýt proudem vody třeba z wapky.

Pokud ji ale nemáte, a nezamíříte rovnou do myčky, docela dobře si vystačíte i s takzvanou „jarní vodou,“ jak s humorem sobě vlastním říká Václav Větvička, známý botanik a bývalý dlouholetý ředitel pražské Botanické zahrady. Tedy s vlažnou vodou obohacenou několika kapkami v českých domácnostech tolik oblíbeného Jaru. Účinná je prý i obyčejná letní směs do ostřikovačů.

Pozor na lípy i javory

Pokud zaparkujete někde ve stínu, pod kvetoucími listnatými stromy, mohou vás však ještě pronásledovat trable s medovicí. Lepkavou sladkou šťávou, kterou vylučují třeba mšice nebo jiný savý hmyz. A ta potom vesele kape z korun stromů, samozřejmě právě na vaše auto. V tomto případě však jde jen o cukerný roztok, který celkem snadno smyjete vlažnou vodou. Ale jen dokud je medovice čerstvá. Jakmile nabere tmavý nádech, odstraňuje se obtížněji. Účinně si od ní pomůžete, pokud nasadíte na její likvidaci mýdlovou vodu, vodu s přídavkem odmašťovače, případně nějaký lihový roztok, třeba na mytí oken. Medovice se nejčastěji na auta dostává z lip nebo javorů, ale také z jehličnanů, především z jedlí.

Nezapomeňte na vnitřek vozu

Pokud svůj automobil při odstraňování pylu umyjete rovnou celý, laku se uleví, když jej současně i navoskujete. Nejlépe kvalitním přípravkem třeba s příměsí karnaubského vosku z listů brazilské palmy Copernicia prunifera, jehož hlavními složkami jsou estery mastných kyselin, mastné alkoholy, kyseliny a uhlovodíky. Pyl nebo medovice, díky ochranné vrstvě, pak na karosérii nebude tak dobře držet. A protože se pyl usazuje nejen na karosérii vozu, ale snadno proniká i do interiéru, a některé jeho druhy mohou naleptávat vnitřní lak, čalounění nebo těsnění, nezapomeňte jej také důkladně vyčistit. Včetně sedaček, koberců a podobně. A rozhodně se přesvědčte o tom, jak na tom jsou kabinový, tedy pylový, i vzduchový filtr, a případně je vyměňte. Zvlášť pokud vás trápí alergie. 

 

 

15.05.2019
autor: Ivan Mašek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
57x
Článek zobrazen:
Podobné články

První pneumatiky Nexen ze Žatce

Zájem o pneumatiky Nexen v Evropě stále roste. I proto vznikla v Česku nová továrna.
Celý článek

Pylová „hrozba“ mezi námi

Jak ochránit karosérie automobilů před žlutým práškem v klidu a pohodě? Jarní voda to jistí. Třeba.
Celý článek

Zatahujete parkovací brzdu? A kdy je to potřeba?

Parkovací brzda patří k důležitým bezpečnostním prvkům automobilu. Jen ji umět správně použít.
Celý článek

Dojíždět nebo nedojíždět? Toť otázka!

Jízda v létě se zimními pneumatikami je prostě riskantní. I když zákon to vlastně neřeší.
Celý článek
Zpět na výpis