Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
123x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Jak snížit spotřebu paliva?

Ceny paliv na našich čerpacích stanicích už zase nabírají obrátky. A prý bude ještě hůř. Důvody jsou opět nejrůznější. A jako obvykle více či méně uvěřitelné.

Zaručené rady?

Takže se logicky znovu a znovu vynořují otázky, jak za palivo ušetřit. Když ne u pumpy, tak alespoň při jízdě s delším dojezdem. Odpovědi na ně každý motorista jistě zná. Nebo o nich stokrát slyšel. A internet se také zaručenými radami jen hemží. Jenže ne každý se s těmi zrovna dobře míněnými řídí.

Jak tedy jezdit úsporně?

Připomeňme proto, že elementárním základem pro úspornou jízdu je její plynulost. A také, že styl vaší jízdy se na spotřebě paliva prostě bude podílet nejvýrazněji. Předvídejte proto dění v silničním provozu, přidávejte plyn i brzděte s citem, zbytečně nevytáčejte motor. V kopcích včas podřazujte.

A pokud to situace v provozu dovolí, častěji vyřazujte na volnoběh. Omezte na minimum razantní rozjezdy a prudká brzdění. Častěji uvolňujte nohu z plynu. A zkuste dojíždět třeba ke značce oznamující začátek obce setrvačností, místo sešlápnutí pedálu brzdy. Budete možná překvapeni, jak daleko vlastně můžete dojet.

Pneumatiky

To všechno samozřejmě platí za předpokladu, že bude současně mít správně nahuštěné pneumatiky tak, aby zbytečně nezvyšovaly valivý odpor a nesnižovaly ovladatelnost vozu. Ušetříte tak asi pár deci na 100 kilometrů. A při častých dlouhých jízdách se vám určitě vyplatí opatřit si pneumatiky s nízkým valivým odporem, zejména pokud vlastníte vůz se slabším motorem. A když k tomu ještě zapojíte tempomat, můžete také ušetřit celkem nezanedbatelnou část paliva.

Motor

Také nezapomínejte při každém delším stání vypínat motor. Nevyužíváte-li ovšem systému start/stop. To proto, že motor i při volnoběhu může klidně za hodinu „spolykat“ nějaký ten litr paliva.

Což se docela klidně může po celé trase nasčítat třeba ve městech na světelných křižovatkách, u spuštěných závor před železničními přejezdy a podobně. A zbytečně nezapínejte ani klimatizaci.

Odpor vzduchu nebrat

Bude také žádoucí, abyste se zbavili všech zbytečností například ze zavazadlového prostoru, které mohou v součtu vážit hezkých pár kilogramů. Sundejte střešní zahrádku a případně i držáky bicyklů, pokud je nebudete potřebovat. Protože aerodynamika hraje ve spotřebě nemalou úlohu.

A další…

Tipů a triků, jak vyzrát nad vysokou cenou pohonných hmot díky úsporné jízdě, je pochopitelně nepřeberně. Ale jedno je jisté. Před každou cestou si, pokud možno, vždy vytvořte dostatečnou časovou rezervu. Vystresovaný řidič u vidiny časové ztráty často kolikrát neví, kam dřív skočit, a potom může jet značně agresivně. Jen proto, aby ji dohnal. A na nějakou spotřebu se přitom rozhodně ohlížet nebude.

Odborníci v této situaci radí: Pusťte si při řízení vhodnou, uklidňující hudbu. Má prý na řidiče ve stresu tak pozitivní vliv, že ti potom jedou plynuleji, a tedy i s nižší spotřebou…

 

28.04.2019
autor: Ivan Mašek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
123x
Článek zobrazen:
2x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

První pneumatiky Nexen ze Žatce

Zájem o pneumatiky Nexen v Evropě stále roste. I proto vznikla v Česku nová továrna.
Celý článek

Pylová „hrozba“ mezi námi

Jak ochránit karosérie automobilů před žlutým práškem v klidu a pohodě? Jarní voda to jistí. Třeba.
Celý článek

Zatahujete parkovací brzdu? A kdy je to potřeba?

Parkovací brzda patří k důležitým bezpečnostním prvkům automobilu. Jen ji umět správně použít.
Celý článek

Dojíždět nebo nedojíždět? Toť otázka!

Jízda v létě se zimními pneumatikami je prostě riskantní. I když zákon to vlastně neřeší.
Celý článek
Zpět na výpis