Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
114x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
4
Celkové hodnocení:
Články

Letní pneumatiky Nokian

Powerproof  a Wetproof

Vývoj nových prémiových pneumatik Nokian Powerproof pro osobní automobily kategorie UHP trval skoro celé čtyři roky. A výsledkem je zcela nová generace letních pneu pro středoevropský trh od společnosti Nokian Tyres. Stylová, s nezaměnitelným skandinávským designem.

Přilnavost a stabilita

Nokian současně obměnil, kromě řady Line, i řadu zLine. A pro letošní letní sezónu tak uvedl dvě technologicky vyspělé novinky „ušité“ na středoevropské podmínky - Nokian Powerproof a Nokian Wetproof, s novými dezény pro vysokou přilnavost na mokru a odolnost vůči aquaplaningu. Ostatně evropští řidiči, podle spotřebitelských průzkumů, nejvíce u letních pneumatik oceňují právě zejména dobrou přilnavost na mokrém povrchu a jízdní stabilitu. A v Nokianu to dobře vědí.

Nokian Powerproof

Řidiči u těchto pneu ocení nejen jejich vysoký výkon na všech površích, vynikající jízdní vlastnosti za mokra, jisté chování při změnách jízdních pruhů ve vyšších rychlostech, ale i výraznou přilnavost, stabilitu při brzdění na mokrém povrchu, a zároveň předcházení aquaplaningu. Běhoun tvoří hned několik směsí, včetně jedinečné pryžové směsi s názvem Dynamic Grip, která vytváří, vzhledem k molekulovým řetězcům a polymerům, hustou a současně velice pružnou síťovitou strukturu pro lepší přilnavost i vyšší odolnost proti opotřebovávání. Vícevrstvý běhoun zároveň snižuje valivý odpor pneumatiky a přispívá k nižší spotřebě pohonných hmot.

Nokian Wetproof

Letní pneumatika Wetproof zase dostala novou směs názvem Aqua Hybrid s vyspělejšími polymery i s vylepšeným poměrem oxidu křemičitého. Pro maximálně pohodlnou a bezpečnou jízdu v sobě navíc skrývá, díky nové technologii Dual Zone Safety, hned dvě bezpečnostní zóny. První, takzvaná stabilizační, je na vnější straně pneumatiky pro snadnou a jistou manévrovatelnost, i výbornou stabilitu v zatáčkách. Pevné dezénové bloky, včetně svažujících se zešikmených drážek, navíc odolávají i velkým bočním tlakům. Druhá bezpečnostní zóna je potom na vnitřní straně. Zlepšuje přilnavost za mokra a účinně zabraňuje vzniku aquaplaningu.

Efektivní odvod vody

Jinou podobu mají hlavní široké odvodové drážky. Nyní jsou nyní lichoběžníkové, po stranách vroubkované, a na koncích v dezénových blocích ještě rozšířené. Takže se z nich vlastně stávají jakési přepadové drážky, které rychle vytlačují přebytečnou vodu do stran.

Další vychytávky

Nové pneumatiky Nokian Powerproof i Wetproof s přehledem zvládají nejrůznější silniční povrchy. A přispívají k tomu i takové vychytávky, jakými jsou třeba půlkruhové důlky ve stěnách podélných žeber, které někomu mohou připomínat profil golfového míčku, nebo patky se směsí Clinch. Obě pro tichou a plynulou komfortní jízdu s nižší spotřebou paliva. Mimo patentovaného indikátoru hloubky dezénu DSI (Driving Safety Indicator), nesou na běhounu ještě indikátor blížícího se rizika aquaplaningu v podobě stylizované kapky vody, která zmizí, jakmile hloubka dezénu klesne pod čtyři milimetry. To už může být aquaplaning opravdu blízko.  

Náročné testy

Kromě laboratorních testů s využitím počítačových modelů i vysokorychlostních kamer, probíhalo testování samozřejmě i v reálných podmínkách nejen na finských, ale také na německých, španělských, portugalských nebo českých silnicích. A za volantem usedl i Mika Häkkinen, dvojnásobný mistr světa Formule 1… Pneumatiky Nokian Powerproof a Wetproof  se nyní dostávají na trh v celé řadě rozměrů od 14 do 20 palců.

25.04.2019
autor: Ivan Mašek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
114x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
4
Celkové hodnocení:
Podobné články

První pneumatiky Nexen ze Žatce

Zájem o pneumatiky Nexen v Evropě stále roste. I proto vznikla v Česku nová továrna.
Celý článek

Pylová „hrozba“ mezi námi

Jak ochránit karosérie automobilů před žlutým práškem v klidu a pohodě? Jarní voda to jistí. Třeba.
Celý článek

Zatahujete parkovací brzdu? A kdy je to potřeba?

Parkovací brzda patří k důležitým bezpečnostním prvkům automobilu. Jen ji umět správně použít.
Celý článek

Dojíždět nebo nedojíždět? Toť otázka!

Jízda v létě se zimními pneumatikami je prostě riskantní. I když zákon to vlastně neřeší.
Celý článek
Zpět na výpis