Nahoru
Dolu
Zaškrtněte kategorii, ve které chcete hledat.
KontaktyAutoMotoČtyřkolkaServisBlog
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovory
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
99x
Článek zobrazen:
Články

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Společnost Michelin představila na summitu Movin On 2018 v kanadském Montrealu svoji vizi stoprocentní recyklace pneumatik. Ročně by tak mohla ušetřit až 33 miliony barelů ropy. Nepodaří se to však dřív než v roce 2048.

První dřevěná

To vše ale za předpokladu, že na výrobu pneumatik Michelin použije z 80 procent obnovitelné materiály. Jako například dřevo. A prý to není jen sen. Dřevěné pneumatiky budou sice i nadále obsahovat stávající komponenty.  S tím rozdílem, že ropné produkty, kterých dnešní pneumatiky obsahují až 80 procent, nahradí takzvané elastomery z dřevěných štěpek, tedy odpadu z dřevozpracujícího průmyslu.

Dřevo má navíc řadu výhod, od snížení závislosti na ropě, až po nižší výrobní náklady a využití místních zdrojů. Protože stromy, jako obnovitelný zdroj, rostou přece všude. Pneumatiky budou samozřejmě stále obsahovat kaučuk, který je však také z obnovitelných zdrojů. Společnost Michelin například v Brazílii už založila ekologicky udržitelnou plantáž, na níž mohou zemědělci současně pěstovat, vedle kaučukovníků, třeba také banány, kakaové boby i jiné plodiny pro vlastní soběstačnost.

Visionary Concept

Takové pneumatiky nedávno představil Michelin pod názvem Visionary Concept. Samotné kolo je z recyklovatelných materiálů s unikátní strukturou, která vzdáleně připomíná včelí plástev.

A po jeho obvodu se potom napevno vine tradiční běhoun, ovšem vytištěný na 3D tiskárně. Kolo by podle svých tvůrců mohlo vydržet nejméně po celou životnost vozu. Ale co když se vzorek běhounu ojede, nebo budete chtít vyměnit letní za zimní? Prý nebude nic jednoduššího. Na 3D tiskárně si prostě přímo na kole vytvoříte nový. Právě takový, jaký zrovna potřebujete. Je to samozřejmě ještě hudba budoucnosti. Ale jak se zdá, ne tak příliš vzdálené. Na trh by se taková kola mohla dostat během příštích dvou desetiletí. Zatím na vývoji a zdokonalování tiskových technologií Michelin soustavně pracuje tak, aby se dostaly do fáze průmyslového využití.

Dobíječky s tiskárnami?

A kromě toho nejen technici z Michelinu zaznamenali, že například tradiční protektorování pneumatik sráží do kolen čínský dovoz, který je v mnoha případech dokonce levnější. Proto už teď přemýšlejí o tom, jak efektivně v budoucnu rozmístit síť s 3D tiskárnami. A pohrávají si s nápadem, že by například u dobíjecích stanic pro elektromobily mohly stát i renovační stanice pro „dřevěné“ pneumatiky. Třeba...

Aktuální nabídku pneumatik Michelin najdete tady: https://www.megamax24.cz/auto/pneu/osobni/?cen_od=&cen_do=&a_vyr%5B%5D=MICHELIN&akce=filtr

 

Foto: © Michelin a Jimmy Hamelin

13.03.2019
autor: Ivan Mašek
Video k článku
Podobné články

Špičková gastronomie s vůní pneumatik

Michelin nejsou jen pneumatiky. I Michelin Guide je světovým fenoménem. Přes gastronomii.
Celý článek

STK pod kontrolou

Loňská novela silničního zákona. Stáčení tachometrů za půl milionu. A STK ztrácejí monopol.
Celý článek

Čerstvé přírůstky mezi automobilovými pneumatikami

Ford Focus Active dostává pneumatiky od Hankooku již z výroby, další model se představuje právě teď.
Celý článek

Michelin a pneumatiky ze dřeva

Michelin má dřevěné pneumatiky. Blíží se konec přezouvání? Možná za dvacet let...
Celý článek
Zpět na výpis