
Zimní pneumatiku bezpečně poznáte podle písmen M+S (Mud and Snow) vyražených na bočnici. Jen taková pneumatika může, podle české legislativy, v zimě bez obav vyrazit na zasněžené cesty.
Označení M+S definuje směrnice EU jako „pneumatiku, jejíž dezén a struktura jsou provedeny tak, aby byla na sněhu výkonnější než běžné pneumatiky.“ Ovšem pravá zimní pneumatika nese na bočnici i symbol sněhové vločky na pozadí tří horských štítů - 3PMSF, z anglického Three-Peak Mountain SnowFlake.
A aby ji výrobce mohl takto označit, musí současně doložit, že testy probíhaly ve skutečných zimních podmínkách. Jen vločkou označená pneumatika tak bezezbytku splňuje vyhlášku o zimní výbavě.
Nutno dodat, že Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb., pod paragrafem § 40a, sice ukládá všem motoristům povinnost mít na vozidlech kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky, a to od 1. listopadu do 31. března. Pokud tomu odpovídají povětrnostní podmínky. Jedním dechem totiž dodává, že současně musí být na pozemních komunikacích souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Anebo v případě, kdy lze důvodně předpokládat, že na silnicích může během jízdy taková situace nastat. To ale také znamená, že „zimáky“ na kolech nemusíte mít hned od listopadu. S výjimkou asi stovky horských úseků silnic, kde dopravní značka C15a - „Povinná zimní výbava“- zimní pneumatiky, bez výjimky, prostě přímo přikazuje.
Kromě toho v našich podmínkách ještě platí, zimní pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 4 milimetry. Výrobci pro ně navíc používají měkčí směs pro lepší přilnavost k vozovce při teplotách pod 7° Celsia, a dezén s větším prořezáním pro lepší odvod vody a sněhové břečky.
Přitom kvalita použité směsi, včetně konstrukce pneumatiky, je nesmírně důležitá vzhledem k jejím jízdním vlastnostem. Používání kvalitních zimních pneumatik je proto tím nejnutnějším základem pro bezpečnou jízdu v zimním období.
A ještě jedna věc - u osobních automobilů není přípustné obout zimní pneu jen na jednu nápravu. Zákon jasně říká, že vozidla do 3 500 kg musí mít zimní gumy na všech kolech. Při silniční kontrole tedy kombinace zimní - letní jistě neprojde. A i pojišťovny, při případné dopravní nehodě, si vás také rády „vychutnají“.
Povinnost obout zimní pneu však platí pouze pro čtyřkolová vozidla určená k přepravě lidí nebo nákladu. Nevztahuje se tedy na motorky, mopedy, dvoukolové přívěsy a podobně, ale ani na rezervu, pokud ji ještě vozíte, nebo na dojetí do servisu.
Dodejme, že podle nejnovější evropské legislativy jsou vhodné zimní gumy jen ty označené „alpským symbolem,“ - tedy jako 3PMSF. Pneumatiky pouze s písmeny M+S totiž už neodpovídají dnešním požadavkům na bezpečnou jízdu, a proto budou brány jako vyhovující jen do 30. září roku 2024.