Nahoru
úvod / servis / pneuservis / montáž a instalace tpms ventilů

Montáž a instalace TPMS ventilů

V našem pneuservisu vám do vašeho automobilu namontujeme také Tire Pressure Monitoring Systém, ve zkratce TPMS. Systém bude pomocí speciálních čidel sledovat tlak v pneumatikách a varovat vás před jejich nedostatečným nahuštěním, způsobeným například jejich poškozením. To v případě, že jezdíte v automobilu vyrobeným před listopadem 2014. Od tohoto data jej totiž musí mít všechna nová auta v EU.

Princip je v zásadě jednoduchý. Čidla zabudovaná v kolech vysílají signály o tlaku pneumatik do řídicí jednotky automobilu, a pokud vzduch uniká, budete to hned vědět.

Nabízíme vám, našim zákazníkům, montáž ventilů jak přímého systému TPMS, kde senzory spojené s ventily zjišťují tlak v pneumatikách, a hodnoty teploty i tlaku pneumatik se přenášejí do palubního počítače vozu, tak nepřímého TPMS. V tomto případě systémy ABS a ESP porovnávají rychlost otáčení a vibraci kol, a data putují také do palubního počítače… Nicméně nejde již o hodnoty tlaku, ale o celkový stav jednotlivých kol. Největším plusem nepřímého TPMS je jednoduchá montáž i nízká cena.

Nápadný hlídač tlaku v pneumatikách

Přímo nebo nepřímo? Přímo...

U přímého systému TPMS zjišťují tlak senzory spojené s ventilky, a hodnoty teploty i tlaku pneumatiky přenášejí do palubního počítače. Pro každou pneumatiku zvlášť. Okamžitě tedy na displeji vidíte, jak na tom jsou. Přímý systém TPMS má však i své nevýhody. Pro každou sadu pneumatik, letních i zimních, je třeba mít senzory zvlášť, tedy osm. Nemluvě o složitostech správného spárování s řídící jednotkou, i o celkově vyšší ceně.

A nepřímo? Vyplatí se?

O tom, že správně nahuštěné pneumatiky zásadně ovlivňují jízdní vlastnosti automobilu, slyšel snad každý motorista stokrát. Ne každému se však správný tlak v pneumatikách daří uhlídat. Systém TPMS to však spolehlivě zvládá, a určitě se vyplatí. Avšak pozor. Pokud jej máte, musí být v každém případě funkční. Jinak jde při dopravní kontrole o přestupek. Zatím prý bez pokut.

Nesprávně nahuštěnou pneumatiku ojedete rychleji

A to až o padesát procent. Obecně platí, že podhuštění způsobuje nadměrné sjíždění vnějších částí pneumatiky. Naopak pneumatika přehuštěná způsobuje opotřebení střední části běhounu.

Podhuštění

Podhuštěním snižují pneumatiky adhezi, tedy přilnavost k povrchu. A to díky tlaku bočnic na středovou část dezénu. Ten se proto ohýbá dovnitř, a pneumatika ztrácí původní jízdní vlastnosti. Nízký tlak na přední nápravě také bude snadněji přinášet nedotáčivost vozidla. Pokud necháte pneumatiky podhuštěné, zvýšíte i jejich valivý odpor. Pneumatiky se rychleji opotřebovávají, a také spotřeba pohonných hmot stoupá. Odborníci uvádějí, že podhuštěné pneumatiky byť jen o jeden jediný bar, zvyšuje spotřebu paliva až o šest procent.

Přehuštění

Pneumatika s vyšším tlakem, než předepisuje výrobce vozu, se deformuje zase přesně opačně. Zde je střed dezénu vzduchem vytěsňován, a snižuje kontakt postranních částí dezénu pneumatiky s povrchem. A podhuštěná zadní náprava zvyšuje přetáčivost automobilu. Mějte proto na paměti, že nesprávný tlak v pneumatikách zkrátka...

  • Snižuje jízdní stabilitu v zatáčkách i v přímém směru
  • Prodlužuje brzdnou dráhu
  • Zvyšuje riziko aquaplaningu
  • Zvyšuje provozní náklady

Navštivte nás

Najdete nás 15 minut od Prahy nebo Kladna

MegaMax24
Netovická 262
274 01 Slaný

Po - Pá 8:00 - 17:00
So - Ne zavřeno
V naší prodejně vám poskytneme odbornou pomoc a profesionální přístup k zákazníkovi. Poradíme vám vybrat zboží přímo dle vašich požadavků. Výhodně u nás nakoupíte autopneu a motopneu, díky našemu portfoliu značek které zastupujeme a díky množství odběratelů se kterými spolupracujeme, dále u nás můžete zakoupit ocelové disky a alukola, stejně jako i celý sortiment kvalitních autodílů a motodílů renomovaných značek za vynikající ceny.
Více o nás
Prodejna

Prodejna

  • Výdejní místo pro objednávky z e-shopu
  • Více jak 10.000 ks motopneu a autopneu ihned k odběru
  • Široký výběr náhradních dílů
Více o prodejně
Servis

Servis

  • Výměna pneumatik na počkání
  • Odborná, kvalita a profesionalita servisních služeb našeho personálu.
  • Zajistíme ekologickou likvidaci opotřebených pneumatik
Vstoupit do servisu
Exkluzivně zastupujeme značky
Dynavolt
Hankook
Bridgestone
Michelin
Continental
Barum
Sava
Matador
Afam
CST
Dunlop
Fulda
Goodyear
Maxxis