Nahoru
Všechna oddělěníAuto blogMoto blogRacing team
Všechny kategorieTestySoutěžeRecenzeČlánkyViděli jste násRozhovoryMiniseriál
Zpět na články
Auto blog
Náhradní
motodíly
vyhledávání
dle
motocyklu
Atv pneu
Atv pneu
Auto pneu
Autopneu
Moto pneu
Motopneu
Náhradní
autodíly
vyhledávání
dle
automobilu
Alu disky
Alukola
a disky
Články
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
162x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Články

Srážek se zvěří opět přibývá

Hop a skok - přes silnici

Od loňského podzimu do letošního jara došlo na našich silnicích téměř k sedmi tisícům srážek automobilů se zvěří. Vyplývá to ze statistiky s názvem SRNA index, kterou na základě policejních údajů zveřejňuje Generali Česká pojišťovna s Centrem dopravního výzkumu (CDV). Vždy v cyklu jaro – podzim.

Co způsobil covid-19?

Na nejčerstvější data si tedy musíme ještě počkat. Nicméně se ukazuje, že i když byla na jaře hustota dopravy, a tím i nehodovost, poněkud řidší - vzhledem k omezením pohybu „díky“ covidu-19, pokles během pandemie to byl jen krátkodobý. Pojistné události totiž opět rostou.

Nový článek

Nakonec - počet srážek se zvěří je za poslední léta už téměř dvojnásobný. Podle myslivců jednoznačně vedou srážky s vysokou zvěří, před divočáky a zajíci; časté jsou však i se psy. Nejvíce nehod potom připadá na silnice II. tříd - v přímých úsecích, v zatáčkách, i na úsecích hned za nimi.

Jako při dopravní nehodě

Dojde-li k nejhoršímu, zastavte vozidlo, a postupujte jako při každé jiné dopravní nehodě. Vždy volejte Policii České republiky. Je přitom úplně jedno, jak bude škoda veliká, protože k újmě přišla i „třetí osoba,“ tedy především místní myslivecká sdružení. Policisté vyhledají majitele, či správce honitby, který je pak povinen usmrcené, případně zraněné zvíře z vozovky odstranit na vlastní náklady. Nehodu zdokumentují, a řidič dostane protokol o nehodě pro pojišťovnu. A protože takové střety následují po náhlém a neočekávaném vběhnutí zvěře na vozovku, řidič nebývá označován za viníka, a pokutu nedostává.

Nový článek

Neujíždějte…

Pokud ale srážku neohlásíte, vysoká pokuta vás jistě nemine. Stejně jako za odjetí z „místa činu.“ Což by mohlo být vykládáno i jako ujetí od dopravní nehody. A u zraněného zvířete, ponechaného bez pomoci, také jako týrání zvířat… Uhynulé, nebo zraněné zvíře samozřejmě nemůžete jen tak naložit a odvézt. Takový skutek lze totiž kvalifikovat jako přečin krádeže, přestupek proti majetku, nebo „obyčejné“ pytláctví.

Kdo všechno zaplatí?

Nový článek

Ze zákona platí škodu za hospodářská i domácí zvířata vždy jejich majitel. Za volně žijící zvířata ale pochopitelně nikdo neodpovídá. Takže od státu, ani od mysliveckého sdružení, náhradu nečekejte. Způsobí-li divoká zvěř nějakou škodu, může ji však uhradit pojišťovna. Ovšem jen v případě, že je „střet se zvěří“ součástí vašeho pojištění. Jinak si vše zaplatíte sami. Přitom průměrnou výši škody po srážce motorového vozidla se zvířetem vyčíslují pojišťovny až na 40 tisíc korun.

Zdroj: Generali Česká pojišťovna, CDV

10.11.2020
autor: Ivan Mašek
Nový článek
Nový článek
Nový článek
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Sdílet na Facebooku
162x
Článek zobrazen:
1x
Hodnoceno:
5
Celkové hodnocení:
Podobné články

Zimní novinky na evropském trhu od Nexenu

Sháníte zimní pneu s hroty? Jen tak? Něco by tu přece jenom bylo - nové Nexen Winguard WinSpike 3!
Celý článek

Filtry pevných částic - jen samé potíže?

Je to prostě důležité - snižování podílu škodlivých, potenciálně karcinogenních, emisí v ovzduší. A co na to DPF?
Celý článek

Barum, Riken, Orium, Nexen, Maxxis, Nokian

Vybrali jsme pro vás nejžádanější zimní pneu dneška! Žádná sázka do loterie! S nimi vyhrává prostě každý...
Celý článek

Orium - pneu s kvalitou Michelin

Není proč kupovat jen drahé značkové pneumatiky. Když jsou na trhu levnější, navíc s kvalitou Michelin!
Celý článek
Zpět na výpis